Kampioni Joey ‘Jaws’ Chestnut, theu rekordin e tij për të arritur në një fitore të 14-të në Garën e Famshme të Ushqimit të Hot Dog për burra të dielën, ndërsa Michelle Lesco mori titullin e grave.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Chestnut “shkriu” 76 të tillë në 10 minuta në konkursin televiziv kombëtar.

Kjo është një më shumë sesa bëri në vendosjen e rekordit për burra vitin e kaluar, kur konkursi u zhvillua pa tifozë për shkak të pandemisë së coronavirusit.

“Thjesht u ndjeva mirë”, tha Chestnut, nga Westfield, Indiana, në një intervistë për ESPN pas fitores së tij të dielën. “Edhe sikur të ishte e pakëndshme, të gjithë më brohorisnin dhe të më shtynin – dhe kjo më bëri të ndihem mirë”.

Në anën tjetër, Lesco, nga Tucson, Arizona, “shkriu” 30¾ Hot Dog në 10 minuta dhe e quajti fitoren e saj “një ndjenjë të mahnitshme”.

Festivali vjetor i 4 Korrikut normalisht ndodh jashtë dyqanit kryesor të Nathan në lagjen Coney Island të Brooklyn.

Por planifikimi i këtij viti u zhvillua mes zhvendosjes së kufizimeve të coronavirusit dhe ngjarja u mbajt në një stadium bejsbolli të ligës së vogël, Maimonides Park, me 5,000 spektatorë.

Vitin e kaluar, ai u mbajt brenda dhe pa një audiencë personale për shkak të pandemisë. /Telegrafi/