LAJMI I FUNDIT:

Amazon zgjeron edhe tutje garën e inteligjencës artificiale me marrëveshjen për investim deri në 4 miliardë dollarë në Anthropic

Amazon zgjeron edhe tutje garën e inteligjencës artificiale me marrëveshjen për investim deri në 4 miliardë dollarë në Anthropic
Reklama

Amazon.com tha të hënën se do të investojë deri në 4 miliardë dollarë në para në kompaninë fillestare të profilit të lartë Anthropic, në përpjekjen e saj për të konkurruar me rivalët në rritje të cloud në inteligjencën artificiale.

Punonjësit e Amazon dhe klientët cloud do të kenë akses të hershëm në teknologji nga Anthropic si pjesë e marrëveshjes, të cilën ata mund ta futin në bizneset e tyre.


Startup me bazë në San Francisko gjithashtu u angazhua të mbështetet kryesisht në shërbimet cloud të Amazon, duke përfshirë trajnimin e modeleve të tij të ardhshme të inteligjencës artificiale në sasi të mëdha të çipave të patentuara që do të blinte nga gjiganti i shitjes me pakicë dhe informatikës në internet, raporton Reuters, transmeton Telegrafi.

Në një intervistë të përbashkët, drejtorët ekzekutiv të divizionit të cloud të Amazon dhe Anthropic thanë se investimi i menjëhershëm do të jetë 1.25 miliardë dollarë, ku secila palë do të ketë autoritetin për të aktivizuar një financim tjetër prej 2.75 miliardë dollarëve nga Amazon.

Ata nuk pranuan të deklaronin se sa do të zotëronte Amazon tani nga Anthropic ose vlerësimi i përditësuar i startup-it, i vlerësuar për herë të fundit në më shumë se 4 miliardë dollarë.

Amazon tha se nuk do të fitonte një vend në bord dhe se aksionet e saj arrinin në një pozicion të pakicës. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Microsoft lanson funksionin për gjenerimin e imazheve nga teksti, do të jetë i integruar në Paint

Microsoft lanson funksionin për gjenerimin e imazheve nga teksti, do të jetë i integruar në Paint

Teknologji
Musk: Mendoj se OpenAI ka bërë një zbulim të rrezikshëm që ka çuar në shkarkimin e Altman

Musk: Mendoj se OpenAI ka bërë një zbulim të rrezikshëm që ka çuar në shkarkimin e Altman

Teknologji
Mira Murati në mesin e 25 grave më të fuqishme në botë, sipas gazetës Financial Times

Mira Murati në mesin e 25 grave më të fuqishme në botë, sipas gazetës Financial Times

Teknologji
Si t’i fshehim bisedat në WhatsApp

Si t’i fshehim bisedat në WhatsApp

Teknologji
Kurti në inaugurimin e selisë qendrore të SPEEEX dhe lansimit të platformës digjitale inovative EEEXPLORE Kosova

Kurti në inaugurimin e selisë qendrore të SPEEEX dhe lansimit të platformës digjitale inovative EEEXPLORE Kosova

Teknologji
Përmes AI-s, një përdorues shndërron në video imazhin e famshëm që ka bërë xhiron për vite në internet

Përmes AI-s, një përdorues shndërron në video imazhin e famshëm që ka bërë xhiron për vite në internet

Teknologji
Kalo në kategori