LAJMI I FUNDIT:

Aktivistët për ndryshimet klimatike në krye me Greta Thunberg vërshojnë rrugëve të Glasgow

Aktivistët për ndryshimet klimatike në krye me Greta Thunberg vërshojnë rrugëve të Glasgow

Aktivistë të rinj për ndryshimet klimatike kanë vërshuar në Glasgow dhe kanë rrethuar vendin e samitit COP26 për të kërkuar veprim nga liderët globalë.

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, mijëra protestues mbuluan rrugët e qytetit skocez të premten, me shumë pankarta që paralajmëronin efektet e rritjes së temperaturave dhe ngjarjeve ekstreme të motit.

Aktivistja 18-vjeçare, Greta Thunberg, pritet të jap fjalim me protestuesit më vonë, më shumë se tre vjet pasi themeloi lëvizjen e grevave të shkollave “Fridays for Future”, që nxiti aksionin e të rinjve mbi ndryshimin e klimës.

Turmat brohorisnin “Ne jemi të pandalshëm, një botë tjetër është e mundur” dhe slogane të tjera që u bënë të tërhiqnin vëmendjet pranë vendit të ngjarjes.

Daisy Deakin, një 7-vjeçare nga Glasgow e shoqëruar nga nëna e saj Isabel, tha se donte të vinte në protestë për ta parë Thunberg. /Telegrafi/

Reklama