LAJMI I FUNDIT:

AirCar vetura e parë fluturuese, lëviz me 190 kilometra në orë dhe mund të ngritet deri në dymijë metra – bishti dhe krahët i palosen për tre minuta

AirCar vetura e parë fluturuese, lëviz me 190 kilometra në orë dhe mund të ngritet deri në dymijë metra – bishti dhe krahët i palosen për tre minuta

Prototipi i veturës fluturuese AirCar, i pajisur me motor të BMW-së me benzinë, për dallim nga eVTOL (aeroplani vertikal elektrik), që janë të ngjashëm me dronët, AirCar është vetura e parë – fluturuese, transmeton Telegrafi.

Kjo do të thotë se mund të përdoret për dy lloje të transportit – në rrugë si veturë dhe si aeroplan.


Ky mjet transportues është zhvilluar nga kompaninë Kleine Vision dhe për herë të parë ishte prezantuar në vitin 2019.

Prototipi 1 i AirCar ka kryer fluturimin e parë në fund të vitit të kaluar, dhe asokohe ka pasur 142 aterime të suksesshme dhe 40 orë fluturim.

E fluturimi i fundit është kryer më 28 qershor duke udhëtuar për 35 minuta nga Nitra në Bratislavë.

Profesori Stefan Klein, njëherit shpikësi i këtij mjeti transportues dhe themelues i kompanisë Klein Vision, ka drejtuar mjetin.

Pasi zbriti në Bratisllavë, AirCar e shndërroi sërish në veturë – procesi i palosjes së krahëve dhe bishtit ka zgjatur tre minuta, dhe më pas vazhdoi me vozitje nëpër qytet.

Këtë prototip e vë në lëvizje motori i BMW me 160 kuaj-fuqi dhe mund të lëvizë me shpejtësi maksimale prej 190 kilometra në orë.

Ai është ngritur dymijë metra lart dhe vazhdimisht ka qenë nën mbikëqyrjen e inxhinierëve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një rreshtim i rrallë i gjashtë planetëve do të vijë së shpejti - çfarë do të thotë kjo për Tokën?

Një rreshtim i rrallë i gjashtë planetëve do të vijë së shpejti - çfarë do të thotë kjo për Tokën?

Botë
Nikki Haley shkruan në raketën izraelite të drejtuar për në Gaza: Jepuni fund, Amerika e do Izraelin

Nikki Haley shkruan në raketën izraelite të drejtuar për në Gaza: Jepuni fund, Amerika e do Izraelin

Azia
Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u

Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u "bërë" qen trondit sërish - tani tregon se në çfarë kafshë dëshiron të shndërrohet

Azia
Deklaratë e fuqishme e Macronit: Kievi duhet të lejohet të neutralizojë bazat ushtarake ruse

Deklaratë e fuqishme e Macronit: Kievi duhet të lejohet të neutralizojë bazat ushtarake ruse

Evropa
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Evropa
Kalo në kategori