LAJMI I FUNDIT:

Agjencia e OKB-së tregon se cila ishte temperatura më e lartë, e regjistruar ndonjëherë në Evropë

Agjencia e OKB-së tregon se cila ishte temperatura më e lartë, e regjistruar ndonjëherë në Evropë

Agjencia e motit e OKB-së konfirmoi të martën një tregues prej 48.8 gradë Celsius (119.8 gradë Fahrenheit) në Sicili dy vjet më parë si temperatura më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në Evropë.

Organizata Botërore Meteorologjike thotë se kjo temperaturë u regjistrua më 11 gusht 2021, në një kohë kur temperaturat po rriteshin në pjesën më të madhe të Evropës – duke ripërtërirë shqetësimet rreth ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga aktiviteti njerëzor, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


Shifra e kaloi rekordin e mëparshëm evropian prej 48 C që u regjistrua në qytetet greke të Athinës dhe Elefsinës në korrik të vitit 1977.

Rekordi i Sicilisë nga viti 2021 u bazua në vëzhgimet e motit dhe u publikua për herë të parë në Revistën Ndërkombëtare të Klimatologjisë.

Randall Cerveny, i cili raporton mbi klimën dhe ekstremet e motit për Organizatën Botërore Meteorologjike, thotë se konfirmimi pasoi një hetim të gjatë që kërkonte “kujdes të përpiktë” nga agjencia.

“Ky hetim tregon tendencën alarmante për vazhdimin e rritjes së temperaturave të larta që do të vendosen në rajone të veçanta të botës”, tha Cerveny.

Vlerësime të tilla janë botuar në Arkivin e Motit dhe Ekstremeve Klimatike, i cili shënon rekorde për ekstremet si temperaturat e larta dhe të ulëta në botë, “topat” më të rëndë të breshrit, “shpërthimi” maksimal i erës, rrufetë dhe vdekjet e lidhura me motin. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Evropa
Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Azia
Kalo në kategori