LAJMI I FUNDIT:

Abdixhiku uron Pashkët: Le të jetë kjo festë e ripërtëritjes së dashurisë ndaj atdheut tonë, Kosovës

Abdixhiku uron Pashkët: Le të jetë kjo festë e ripërtëritjes së dashurisë ndaj atdheut tonë, Kosovës
Foto: Arkiv

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Lumir Abdixhiku, ua ka uruar festën e Pashkëve të gjithë besimtarëve të krishterë në Kosovë.

Reklama

Abdixhiku në llogarinë e tij zyrtare në rrjetin social Facebook, ka shkruar se kjo festë ka simbolin e vetë sakrificës së Krishtit dhe shpëtimin e tij nga Zoti drejt drejtësisë dhe paqes.

“Qytetarë të besimit të krishterë, kremta e festës së Pashkëve, është kremtë rikujtuese e ringjalljes dhe përtëritjes; dhe kështu është shenjë e ngadhënjimit të vet jetës mbi vdekjen. Gjatë kësaj dite të shenjtë, shembulli i dashurisë, besnikërisë dhe vet sakrificës së Krishtit – i përcjellë me mëshirë dhe shpëtim nga Zoti – mbeten udhëzues të patjetërsueshëm drejt drejtësisë dhe dhembshurisë; drejt paqes dhe shpresës për jetë më mirë”, ka shkruar ai.

Abdixhiku gjithashtu tha se kjo kremtë duhet të shërbejë për ripërtëritjen e dashurisë ndaj atdheut, Kosovës.

“Prandaj, në emrin tim dhe të Lidhjes Demokratike të Kosovës, gëzuar Pashkën. Le të jetë kjo festë e paqes e dashurisë rreth jush e familjeve tuaja; por mbi të gjitha, le të jetë festë e ripërtëritjes së dashurisë ndaj atdheut tonë, Kosovës.Për shumë mot, gëzuar Pashkët!”, përfundoi ai.

Postimi i plotë i Abdixhikut në Facebook:

Qytetarë të besimit të krishterë,

Kremta e festës së Pashkëve, është kremtë rikujtuese e ringjalljes dhe përtëritjes; dhe kështu është shenjë e ngadhënjimit të vet jetës mbi vdekjen.

Gjatë kësaj dite të shenjtë, shembulli i dashurisë, besnikërisë dhe vet sakrificës së Krishtit – i përcjellë me mëshirë dhe shpëtim nga Zoti – mbeten udhëzues të patjetërsueshëm drejt drejtësisë dhe dhembshurisë; drejt paqes dhe shpresës për jetë më mirë.

Prandaj, në emrin tim dhe të Lidhjes Demokratike të Kosovës, gëzuar Pashkën. Le të jetë kjo festë e paqes e dashurisë rreth jush e familjeve tuaja; por mbi të gjitha, le të jetë festë e ripërtrirjes së dashurisë ndaj atheut tonë, Kosovës.

Për shumë mot, gëzuar Pashkët! /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Osmani takoi zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të ShBA-ve: Heqja e masave nga BE-ja mundëson rifillimin konstruktiv të dialogut

Osmani takoi zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të ShBA-ve: Heqja e masave nga BE-ja mundëson rifillimin konstruktiv të dialogut

Lajme
Lënda e rrezikshme qarkullon në baret e Tiranës, arrestohet 21-vjeçari që tregtonte bombola të kontrabanduara me oksid azoti

Lënda e rrezikshme qarkullon në baret e Tiranës, arrestohet 21-vjeçari që tregtonte bombola të kontrabanduara me oksid azoti

Lajme
Sveçla reagon pas shpërthimit në veri: Revoltë pas arrestimit të tre serbëve për krime lufte në Kosovë

Sveçla reagon pas shpërthimit në veri: Revoltë pas arrestimit të tre serbëve për krime lufte në Kosovë

Lajme
Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Lajme
Ngjela: Nuk ka minoritet në Himarë, aty këndohet labçe

Ngjela: Nuk ka minoritet në Himarë, aty këndohet labçe

Lajme
Ndërron jetë Musadik Pajaziti, i dënuar në rastin

Ndërron jetë Musadik Pajaziti, i dënuar në rastin "Lagjja e Trimave"

Lajme
Kalo në kategori