LAJMI I FUNDIT:

9 arsye pse është e shëndetshme të konsumoni produktet humus

9 arsye pse është e shëndetshme të konsumoni produktet humus

Kohët e fundit është shndërruar në një trend konsumimi i humusit për jetë të shëndetshme. Brende sikur NOA janë të popullarizuara me disa shije në vendin tonë dhe e dini cili është lajmi i mirë? Që humusi është vërtet shumë, shumë i mirë për ju. Më poshtë sjellim 9 arsye pse është e shëndetshme të konsumoni produktet NOA.

Burim i mirë i proteinave me bazë bimore

Qiqrat janë burim i proteinave me bazë bimore, me përfitime të rëndësishme për rigjenerimin e trupit. Më saktësisht, humusi nga qiqrat ofron 8 gram proteina për servim, duke e bërë atë fuqizuesin tuaj të mesditës që ndihmon të mposhtni urinë dhe të shmangni tej-ushqyerjen gjatë ditës.

Ka vitamina dhe minerale kruciale

Hummusi nga NOA që gjendet në tregun tonë, përmban minerale esenciale si hekuri dhe magnezi. Po ashtu është burim i mirë i folatit, vitaminës B dhe zinkut, me këtë të fundit është shumë e rëndësishme për funksionet imunitare dhe metabolike. Folati është vitamini kryesor, i cili ndihmon në sintezën dhe riparimin e ADN-së.

Tahini në humus përmban vitaminën E

Shumë receta të humusit përmbajnë tahini, një përbërës që del nga farat e susamit. Farat e susamit përmbajnë nivele origjinale të vitaminës E, që funkisonon si antioksidant dhe është i dobishëm për mirëmbajtjen e shtresës epiteliale.

Plot kalcium për eshtra të forta

Në listën e mineraleve esenciale të humusit nga NOA është kalciumi, që ndikon në forcimin e eshtrave, transmisionit të nervave dhe rregullimit të funksionit të muskulit të zemrës.

Ofron fibra për shëndetin e zorrëve

Hummus është po ashtu i mbushur me fibra, pothuajse 1 gram për lugë, që ndihmon ta bëni vaktin tuaj më të kënaqshëm.

Hulumtimet lënë të kuptojmë se fibrat kanë përfitime të rëndësishme për shëndetin e zemrës, ndihmon në funksionimin e tretjes, redukton rrezikun e diabetit tip 2.

Përmban yndyrna të shëndetshme për zemrën

Humusi e përfiton shtresën e vet kremoze nga vaji i ullirit, që është burim i mrekullueshëm i yndyrnave të shëndetshme.

Studimet kanë treguar se ata që përdorin yndyrna të shëndetshme, sidomos vajin e ullirit, kanë rrezik më të vogël për vdekjen nga sëmundjet e zemrës apo të tjera sëmundje të ngjashme.

Humusi ndihmon në uljen e kolesterolit

Përpos rritjes së yndyrnave të mira, hulumtimet kanë treguar se qiqrat që janë përbërës i humusit nga NOA ulin kolesterolin e keq LDL. Studimet kanë nxjerrë përfundime se një dietë e pasur me qiqra redukton kolesterolin negativ LDL mesatarisht nga 5 përqind.

Redukton inflamacionin

Farat që përdoren për të prodhuar humusin nga NOA kanë treguar se ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit në trup duke reduktuar IL-6 dhe CRP, markerë të inflamacionit vaskular, që mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve inflamatore si artriti.

Inflamacioni është mënyra se si trupi mbron veten nga lëndimet. Është e menduar të jetë afatshkurtër, por ndonjëherë bëhet kronike, që ndërlidhet më pas me shumë probleme serioze shëndetësore.

Rregullon sheqerin në mënyrë natyrale

Duke pasur balanc të mirë të proteinave, yndyrnave dhe fibrave në ushqim mund të ndihmojë që trupi juaj të tret sheqernat.

Zvogëlon indeksin glikemik, që tregon se sa shpejtë trupi juaj e proceson ushqimin në sheqer. Respektivisht, mund të ndihmojë në uljen e rrezikut nga rezistenca e insulinës, që mund të çojë në diabet.

Si të kënaqeni me NOA Hummus?

Ekzistojnë katër lloje të NOA Hummus në tregun tonë me spec, avokado, erëza dhe natyral (me qiqra).

Ato mund t’i përdorni për receta të ndryshme, sipas dëshirës.

Produktet NOA Hummus mund t’i gjeni në rrjetet e marketeve si dhe platformën online Begmart.com

Artikull i sponzorizuar

Në trend Ekonomi

Më shumë
Hapja më e re e pikës së grumbullimit të pemëve dhe perimeve - Fresco Group

Hapja më e re e pikës së grumbullimit të pemëve dhe perimeve - Fresco Group

frescoexclusive
Shtesat e reja për fëmijë merren nga gushti, ministri Murati tregon se në skemë është një nënë me 10 fëmijë

Shtesat e reja për fëmijë merren nga gushti, ministri Murati tregon se në skemë është një nënë me 10 fëmijë

Ekonomi
BKT Kosova nderohet me çmimin Banka më e mirë Digjitale në Kosovë nga Euromoney

BKT Kosova nderohet me çmimin Banka më e mirë Digjitale në Kosovë nga Euromoney

BKT
N’Itali me IP Petrol

N’Itali me IP Petrol

IP Petrol
I madhi, gjiganti Master Potato ju prezanton katër shijet e tij!

I madhi, gjiganti Master Potato ju prezanton katër shijet e tij!

Atlantik GROUP SHPK
Kurti vizitoi vendpunimet e rrugës Kijevë - Zahaq, buxheti i planifikuar për këtë projekt është 46 milionë euro

Kurti vizitoi vendpunimet e rrugës Kijevë - Zahaq, buxheti i planifikuar për këtë projekt është 46 milionë euro

Ekonomi
Kalo në kategori