Një ftohje afatshkurtër nuk është e pazakontë, por nëse sëmuremi shpesh kjo do të thotë që diçka nuk është në rregull

Reklama

Ka disa arsye që mund të jenë shkaku, dhe kryesisht ne mund të ndikojmë në to vetë

1. Stresi ose ankthi kronik

Stresi kronik është arsyeja kryesore pse njerëzit sëmuren. Stresi është gjithashtu një shkas për zakone jo të shëndetshme, të tilla si pirja e duhanit, alkooli, mbingopja e ushqimeve të pashëndetshme plot sheqer të rafinuar ose karbohidrate të sëmurë. Të gjithë këta faktorë mund të rrisin shanset tuaj për t’u sëmurë.

2. Gjumë i pamjaftueshëm

Një studim i botuar në 2015 studioi zakonet e gjumit të 164 burrave dhe grave të shëndetshëm dhe zbuloi se ata që flinin më pak se gjashtë orë në natë kishin më shumë të ngjarë të ftoheshin sesa ata që flinin të paktën shtatë orë.

Reklama
Reklama

3. Ushqimi i dobët

Ka shumë lëndë ushqyese që e mbajnë sistemin tuaj imunitar të shëndetshëm, por vitamina D, vitamina C dhe zinku janë më të njohurat në botë sot.

Me një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme, ekspertët rekomandojnë marrjen e 1.000 mg të vitaminës C (të ndarë në dy doza) çdo ditë, së bashku me 15 mg zink dhe 2.000 IU të vitaminës D3. Ata gjithashtu sugjerojnë një konsum të shtuar të ushqimeve të pasura me zink, të tilla si goca deti, gaforre, fara kungulli dhe mish pule.

Nëse nuk ka shumë rrezet e diellit në zonën në të cilën jetoni ose keni mungesë kronike të vitaminës D, mund t’ju duhet shumë më tepër. Konsultohuni me mjekun tuaj – dhe monitoroni nivelet e vitaminës D çdo vit – për t’u siguruar që po merrni mjaftueshëm.

Reklama
Reklama

4. Higjiena

Studimet tregojnë se njerëzit prekin fytyrën afërsisht 23 herë në orë, që do të thotë që gjatë një dite të rregullt keni krijuar 368 mundësi që mikrobet të hyjnë në trup përmes syve, hundës ose gojës. Duart e ndyra jo vetëm që mund të përhapin viruset e ftohjes dhe gripit, por gjithashtu mund të shkaktojnë helmim nga ushqimi dhe probleme me stomakun.

Lani duart shpesh me sapun dhe ujë të ngrohtë, sigurohuni që t’i fërkoni për të paktën 20 sekonda. Mundohuni të mos prekni fytyrën tuaj. Në këtë mënyrë, ju zvogëloni shanset për t’u sëmurë.

5. Ushtrim i pamjaftueshëm ose i tepërt

Reklama

Kur bëhet fjalë për stërvitje, nëse nuk ka mjaft, imuniteti vuan. Por nëse e teproni, kjo mund të çojë në lodhje kronike – dhe përsëri sistemi imunitar vuan. Edhe pse ushtrimet me intensitet të lartë ndonjëherë janë të imta, ushtrimet me intensitet të moderuar dhe aktiviteti aerobik për 30 deri në 60 minuta në ditë do të ishte ideale.

Reklama

Ushtrimet duhet t’ju mbushin me energji, jo të ju lodhin dhe ngarkojnë. Rekomandohen gjithashtu aktivitete që rikthejnë energjinë, të tilla si joga, tai chi dhe ecja, dhe shmangia e ushtrimeve të rënda nëse jeni i sëmurë.

6. Shumë alkool

Alkooli ndikon negativisht në sistemin imunitar, duke dëmtuar qelizat T, qelizat që gjejnë dhe shkatërrojnë patogjenët. Alkooli gjithashtu vret bakteret e mira në zorrë, duke dobësuar mbrojtjen tuaj dhe barrierën tuaj në zorrë. Për më tepër, mund të shkaktojë inflamacion. Kufizoni marrjen e alkoolit sa më shumë që të jetë e mundur.

Reklama

7. Shumë sheqer

Nëse vazhdimisht konsumoni sheqer (ose karbohidrate të rafinuar, të përpunuar që kanë veti si sheqeri), sistemi juaj imunitar nuk funksionon kurrë në mënyrë optimale.

Kufizoni sheqerin dhe karbohidratet e përpunuara sa më shumë që të mundeni. Përqendrohuni në një dietë të bazuar në ushqime të plota që janë plot me lëndë ushqyese të pasura. Dhe kur ndjeni nevojën për diçka të ëmbël, jini të moderuar.

Reklama

8. Dehidrimi

Uji e mban mukozën të lubrifikuar dhe të mbrojtur, në mënyrë që viruset, bakteret dhe patogjenë të tjerë potencialisht të dëmshëm të mos mund të ngjiten në ind. Nga ana tjetër, kur jeni të dehidratuar, pasazhet tuaja të hundës thahen dhe mund të këputen, duke e bërë më të lehtë për mikrobet e imëta të hyjnë në trupin tuaj.

Reklama

Uji gjithashtu ndihmon në largimin e toksinave nga trupi, kështu që nëse jeni të dehidruar, nuk do të keni detoksifikimin e duhur. Ju duhet të pini më shumë ujë! Marrja që ju nevojitet varet nga faktorë të ndryshëm, të tilla si pesha e trupit, niveli i aktivitetit dhe klima aktuale. Dhe mos harroni se nganjëherë dehidrimi ndodh për shkak të mungesës së mineraleve.

Reklama

9. Ju merrni antibiotikë shumë shpesh

Antibiotikët vrasin të gjitha bakteret, jo vetëm ato të këqija, kështu që nëse i merrni vazhdimisht, raporti i baktereve tuaja të mira dhe të këqija ka mundësi të mos jetë në kundërshtim. Përveç kësaj, mund të duhen deri në gjashtë muaj që zorrët të kthehen plotësisht në normalitet pas një kursi antibiotikësh.

Reklama

Megjithëse antibiotikët mund të shpëtojnë jetë në infeksione bakteriale, ato janë të padobishme për viruset. Nëse akoma keni nevojë të merrni antibiotikë, merrni probiotikë dhe bëni gjithçka që mundeni për të mbështetur zorrët tuaja, përcjell KP.

10. Sistemi imun i dobët

Nëse keni një sistem imunitar të kompromentuar, është më mirë të kërkoni këshilla mjekësore. Ndërsa të gjitha këto këshilla mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes, nëse sistemi juaj imunitar nuk po funksionon siç duhet, ndoshta do t’ju duhet ndihmë shtesë, profesionale.

Reklama