LAJMI I FUNDIT:

Zvogëloni faturat! Rregulloni këtë gjë në dritare dhe do ta keni shtëpinë shumë më të ngrohtë

Zvogëloni faturat! Rregulloni këtë gjë në dritare dhe do ta keni shtëpinë shumë më të ngrohtë

“Aktivizoni” modalitetin e dimrit

Nëse keni dritare PVC, të cilat i kanë një numër i madh njerëzish, duhet të bëni një gjë që shtëpia juaj të bëhet më e ngrohtë


Ajo që shumica nuk e dinë është se në dritaret PVC dhe në ato të zdrukthëtarisë mund të rregullohet modaliteti i verës dhe i dimrit, por, për ta bërë këtë, ju duhet të gjeni një vidë në anën e dritares ku është doreza e hapjes së dritares, transmeton Telegrafi.

Me një çelës inbus kthejeni këtë vidë nga brenda dhe do t’i vendosni dritaret në të ashtuquajturin modalitet dimri dhe shtëpia juaj do të jetë më e ngrohtë.

Dallimi midis këtyre dy modaliteteve është se në të ashtuquajturën modalitet dimri, shtypja rritet, kështu që goma puthitet më mirë në kornizën e dritares, duke mos e lejuar ajrin e ftohtë të hyjë brenda.

Nëse nuk jeni të sigurt në cilin modalitet është dritarja juaj, mund ta kontrolloni me lehtësi – merrni një fletë letre dhe futeni në krahun e dritares.

Nëse e nxirrni lehtë, dritarja është në modalitet veror, nëse nuk mund ta nxirrni jashtë, është në modalitet dimëror.

Ajo që duhet të keni parasysh është se nuk është e këshillueshme të mbani modalitetin e dritares së dimrit gjatë gjithë vitit, sepse në këtë mënyrë gomat që janë në skaje konsumohen më shpejt.

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Pse duhet të vendosni folie alumini në dorezat e dyerve sa herë që largoheni nga banesa?

Pse duhet të vendosni folie alumini në dorezat e dyerve sa herë që largoheni nga banesa?

A e dini se...
Funksioni sekret i trekëndëshave të vegjël në aeroplan, pak njerëz e dinë këtë

Funksioni sekret i trekëndëshave të vegjël në aeroplan, pak njerëz e dinë këtë

A e dini se...
Hëna e plotë në Shigjetar: Ç’do të ndodhë me shenjën tënde

Hëna e plotë në Shigjetar: Ç’do të ndodhë me shenjën tënde

Lifestyle
Provoni një metodë të re të tharjes së rrobave tuaja për dy minuta!

Provoni një metodë të re të tharjes së rrobave tuaja për dy minuta!

Bëje vet
Të jetosh vetëm për herë të parë? Këtu janë 10 këshilla të dobishme

Të jetosh vetëm për herë të parë? Këtu janë 10 këshilla të dobishme

Lifestyle
Këto shenja të horoskopit e kanë fiksim të “fusin hundët” dhe të kontrollojnë telefonin e partnerit

Këto shenja të horoskopit e kanë fiksim të “fusin hundët” dhe të kontrollojnë telefonin e partnerit

Astrologji
Kalo në kategori