LAJMI I FUNDIT:

Zoom përbën rrezik për të dhënat personale, Messenger ofron një sistem të ri komunikimi edhe nëpërmjet kompjuterit

Zoom përbën rrezik për të dhënat personale, Messenger ofron një sistem të ri komunikimi edhe nëpërmjet kompjuterit

Kur të gjithë janë mbyllur nëpër shtëpi dhe kërkesa për komunikim virtual është e madhe, Facebook e ka sjellë në Messenger një mundësi të re.

Reklama

Deri më tani, mundësia e komunikimit të disa personave në të njëjtën kohë përmes Messenger, ishte në përdorim vetëm për aplikacionin në smartfon, ndërsa tani është në dispozicion edhe për desktop nëpërmjet macOS dhe Windows, transmeton Telegrafi.

Lidhur me këtë aplikacion, Facebook ka njoftuar gjatë vitit të kaluar në konferencën F8, ndërsa e ka sjellur tani kur miliona njerëz janë duke qëndruar mbyllur si pasojë e përhapjes së coronavirusit.

Përparësi e vogël, është se Messengeri mund të instalohet në desktop dhe të aktivizohet mundësia e komunikimit, pas pasur nevojë të hyhet nëpërmjet Facebookut.

Megjithëse nuk është thënë në konferencë për shtyp, ky aplikacion që funksionon si i veçuar, është shumë më i shpejtë në funksionim.

Sikur edhe produktet tjera nga Facebook, shkarkimi dhe përdorimi i këtij aplikacioni, vjen falas dhe mund të përdoret pa kufizim.

Ky aplikacion, vjen pikërisht në kohën kur shumë njerëz janë duke e përdorur Zoom, që të realizojnë kryesisht videokonferenca, apo thjeshtë të mblidhen së bashku një grup më i madh shokësh.

Mirëpo, ekspertët kanë bërë të ditur, se Zoom përbën rrezik për të dhënat personale, pasi ka hapësirë në sistemin e sigurisë, që ua mundëson hakerëve që të mbledhin këto të dhëna.

Rekomandohet se Zoom të mos përdoret së paku përkohësisht, deri në rregullimin e këtij lëshimi, ndërsa të instalohet sistemi i ri i komunikimit me Messenger, që është përditësuar edhe për desktop. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Muhamet Hajrullahu
IBM lansoi platformën e re me Inteligjencë Artificiale watsonx

IBM lansoi platformën e re me Inteligjencë Artificiale watsonx

Teknologji
Specifikat e telefonit Motorola Edge +, i lansuar tanimë në disa tregje të caktuara

Specifikat e telefonit Motorola Edge +, i lansuar tanimë në disa tregje të caktuara

Teknologji
Inteligjenca Artificiale paraqet

Inteligjenca Artificiale paraqet "rrezik ekzistencial", thotë ish-CEO i Google, Eric Schmidt

Teknologji
Nuk luan si Lionel Messi, por ky robot me katër këmbë befason me lëvizjet e tij me top

Nuk luan si Lionel Messi, por ky robot me katër këmbë befason me lëvizjet e tij me top

Teknologji
Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Teknologji
Kalo në kategori