LAJMI I FUNDIT:

Zaev-Cadic: Presim sukses në referendumin e 30 shtatorit

Zaev-Cadic: Presim sukses në referendumin e 30 shtatorit

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev sot takoi senatorin e Francës dhe përfaqësuesin e shtetasve francez jashtë Republikës së Francës, Olivier Cadic, në shoqërim të ambasadorit francez në Maqedoni, Christian Thimonier.

Reklama

Ju përkrahim në rrugën e integrimeve evropiane, shpejtoni, ishte porosia që përcolli senatori Cadic, duke vlerësuar se referendumi në vijim është kalim në vazhdimin drejt intergimit në BE dhe NATO.

“Besoj se referendumi do të jetë i suksesshëm sepse shumica e qytetarëve të Maqedonisë janë për anëtarësim të shtetit tonë në NATO dhe BE. Ndërsa të gjithë qytetarët dëshirojnë dhe meritojnë jetë cilësore në vendlindjen e tyre, gjë që do të mundësojë ky integrim”, tha kryeministri Zaev.

Ai shprehu falënderimet për përkrahjen që jep Franca për Maqedoninë në proceset e integrimit dhe dërgoi përshëndetjet deri te presidenti i Francës, Emmanuel Macron./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Para mbajtjes së zgjedhjeve të reja në veri, Vuçiq kërkon autonomi më të madhe për serbët atje

Para mbajtjes së zgjedhjeve të reja në veri, Vuçiq kërkon autonomi më të madhe për serbët atje

Lajme
Moszbatimi i Marrëveshjes për normalizim anulon konferencën e donatorëve për Kosovën dhe Serbinë

Moszbatimi i Marrëveshjes për normalizim anulon konferencën e donatorëve për Kosovën dhe Serbinë

Lajme
Ish-zyrtari i lartë në Komisionin Evropian, Mirel: Kosova të dëgjojë kërkesat e aleatëve - ta formojë Asociacionin

Ish-zyrtari i lartë në Komisionin Evropian, Mirel: Kosova të dëgjojë kërkesat e aleatëve - ta formojë Asociacionin

Lajme
BE e gatshme të organizojë takim ekspertësh për draft-statutin e Asociacionit

BE e gatshme të organizojë takim ekspertësh për draft-statutin e Asociacionit

Lajme
Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i kërkon Sekretarit amerikan Antony Blinken mbështetje për Kosovën

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i kërkon Sekretarit amerikan Antony Blinken mbështetje për Kosovën

Lajme
​Kosova më pak nxënës dhe studentë sesa një vit më parë, rritet interesimi për t'u shkolluar në sektorin privat

​Kosova më pak nxënës dhe studentë sesa një vit më parë, rritet interesimi për t'u shkolluar në sektorin privat

Arsim
Kalo në kategori