YouTube ka hequr videot nga kanali i presidentit brazilian Jair Bolsonaro për përhapjen e dezinformatave në lidhje me shpërthimin e coronavirusit, duke u bërë gjigandi i fundit i teknologjisë që tërheq deklaratat e tij rreth pandemisë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, YouTube tha në një njoftim për shtyp se vendimi u mor “pas rishikimit të kujdesshëm” dhe pa marrë parasysh për punën ose ideologjinë politike të Bolsonaro.

Ish-kapiteni i ushtrisë së ekstremit të djathtë, i cili ka mbikëqyrur shpërthimin e dytë më vdekjeprurës në botë, ka marrë kritika të gjera për thirrjet kundër bllokimeve, duke promovuar kura të paprovuara, duke mbjellë dyshime vaksinash.

Zyra e presidentit nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment.

Ndryshe, vitin e kaluar, të dyja Twitter dhe Facebook larguan video të Bolsonaro për shkelje të kushteve të tyre të përdorimit pasi ai bëri deklarata që ishin në kundërshtim me rekomandimet e ekspertëve globalë të shëndetit publik. /Telegrafi/