LAJMI I FUNDIT:

Vonesat për formimin e qeverisë, negative për ekonominë

Vonesat për formimin e qeverisë, negative për ekonominë

Vonesa që po shkaktohet në krijimin e instituticioneve të reja, sipas njohësve të çështjeve ekonomike po ndikon negativisht edhe në aspektin e investimeve të huaja. E gjithashtu po preket edhe sektori privat.

Reklama

Tash e një kohë ka filluar të diskutohet për pengesat buxhetore, që mund të shkaktoj vonesa e formimit e qeverisë së re. Nëse nuk ndodhë kjo me 1 mars nuk do të mund të realizohet asnjë pagesë, përfshirë edhe pagat e punonjësve shtetërorë.

E për njohësin e çështjeve ekonomike, Mustafë Kadriaj, mos formimi i qeverisë paraqet edhe dëmtim të perspektivës së Kosovës, në aspektin e investimeve të huaja.

“Po dëmtohet perspektiva e Kosovës dhe qytetarët. Investitorët e jashtëm tani a tutje më së paku do ta shohin Kosovën si vend potencialisht i mundshëm për të investuar dhe kjo do të rezultojë në ulje të mirëqenies dhe ngritje të papunësisë dhe më e rënda është se rinia e Kosovës nuk mund ta sheh më këtë vend ku mund të jetohet”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Mustafë Kadriaj.

E Sefer Zogaj nga Instituti për kërkime ekonomike, thotë se mos-formimi i qeverisë ndikon negativisht edhe te sektori privat, përcjell Telegrafi.

“Asnjë biznes serioz nuk mund ta kalkulojë zhvillimin pa pasur institucione serioze sepse shteti bashkëpunon me sektorin privat në mënyrë që sektori privat zhvillohet e buxheti i shtetin mbushet nga taksat e tyre. Pra këtu kemi një ndërlidhje që duket komplekse që pa një organizim konkret institucional nuk mund të kalkulohet në zhvillim e progres”, deklaroi Sefer Zogaj.

Ndonëse kanë kaluar 3 muaj që prej mbajtjes së zgjedhjeve, Kosova ende ka arritur t’i formoi institucionet e reja, kjo për shkak se dy partitë që dolën të parat Vetëvendosje e LDK, nuk po e gjejnë formulën e arritjes së një koalicioni bashkë qeverisës./RTV Dukagjini/Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

Auto Mita
Dyshohet se domatet e importuara nga Shqipëria përmbajnë sasi të hormoneve, AUV në pritje të rezultateve laboratorike

Dyshohet se domatet e importuara nga Shqipëria përmbajnë sasi të hormoneve, AUV në pritje të rezultateve laboratorike

Jehona Hulaj
Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Ekonomi
Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

CITY College
Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House
“Leje cigare për 45 ditë” është kampanja e re e Evapify

“Leje cigare për 45 ditë” është kampanja e re e Evapify

Crystal Evapify
Kalo në kategori