LAJMI I FUNDIT:

Musk, Zuckerberg,…: Kjo është lista e më të pasurve në botë që e rritën pasurinë gjatë vitit 2023

Musk, Zuckerberg,…: Kjo është lista e më të pasurve në botë që e rritën pasurinë gjatë vitit 2023

Kriza e kostos e ka bërë për shumë njerëz jo të lehtë jetesën, por për miliarderët e teknologjisë amerikane dhe oligarkët rusë, kjo është krejt ndryshe.

Kështu, nga Elon Musk dhe Mark Zuckerberg, më të pasurit në botë kryesisht u pasuruan më 2023, tregojnë shifrat, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Edhe një grup oligarkësh rusë kanë arritur të vazhdojnë të rrisin pasurinë e tyre, të paktën në letër, duke shmangur ndikimin e sanksioneve ekonomike të vendosura ndaj tyre nga juridiksione të shumta në përgjigje të pushtimit të Ukrainës nga Kremlini.


Nga 50 njerëzit më të pasur në botë, 12 humbën para në vitin 2023, ndërsa pjesa tjetër panë rritjen e pasurisë së tyre.

Nga 500 “më të mirët”, 77% u pasuruan, disa me shuma pothuajse të paimagjinueshme.

Dhe Musk kryeson tabelën me një vlerë neto të vlerësuar prej 235 miliardë dollarësh, sipas të dhënave ditore që gjurmojnë pasurinë e 500 miliarderëve më të mirë në botë, të përpiluara nga Bloomberg.

Pavarësisht raporteve se aksionet e tij në X, i njohur më parë si Twitter, shënuan rënie me më shumë se gjysmën pasi ai pagoi 44 miliardë dollarë për të në vitin 2022, biznesi miliarderit me origjinë nga Afrika e Jugut, Tesla, “i erdhi në ndihmë”.

Aksionet në kompaninë e makinave elektrike janë më shumë se dyfishuar këtë vit, duke i dhënë asaj një vlerë tregu prej afro 816 miliardë dollarësh dhe duke ndihmuar Musk, aksioneri më i madh i Tesla, të rrisë pasurinë e tij të përgjithshme me afro 98 miliardë dollarë.

Pasuria e Musk u rrit në mënyrë më të drejtpërdrejtë, pavarësisht sugjerimit të tij të drejtpërdrejtë që reklamuesit e shqetësuar në X duhet të “shkojnë në djall” – por ai nuk bëri fitimet më të mëdha në përqindje.

Ndërsa pas një viti të tmerrshëm më 2022, në të cilin vlera e Meta ra pas shqetësimeve të aksionerëve se po shpenzonte shumë për të hyrë në të ashtuquajturin metaverse dhe duke injoruar bizneset e saj kryesore WhatsApp, Instagram dhe Facebook, ai ka rikuperuar pothuajse të gjitha humbjet.

Por fitimet e Zuckerberg në vitin 2023 nuk ishin “të vetmet”.

Pronari i konglomeratit indonezian Prajogo Pangestu gëzoi një rritje afërsisht shtatëfish të pasurisë së tij, falë një basti të madh për energjinë gjeotermale, duke e katapultuar atë në 50 miliarderët më të mirë globalë me një numër prej 31.5 miliardë dollarësh.

E lista e miliarderëve dominohet nga meshkujt amerikanë.

Nga 10 njerëzit më të pasur, francezi Bernard Arnault është i vetmi përfaqësues nga pjesa tjetër e botës, me një pasuri prej 179 miliardë dollarësh që u rrit me 17.2 miliardë dollarë falë performancës së grupit të tij luksoz LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.

Franca ofron gjithashtu biznesmenen dhe trashëgimtaren e perandorisë së bukurisë L’Oréal, Françoise Bettencourt Meyers, e cila vjen në vendin e 12-të pas një rritje prej 316 milionë dollarësh që e çoi pasurinë e saj neto në 99.1 miliardë dollarë, përcjell Telegrafi.

Ndërkohë shumë nga rusët e goditur me sanksione në vazhdën e pushtimit të Ukrainës janë bërë më të pasur, duke ngritur pikëpyetje mbi ndikimin e masave të synuara nga SHBA, Britania e Madhe dhe BE-ja për të kufizuar lirinë e tyre financiare.

Individët e sanksionuar, pasuria e të cilëve është rritur, përfshijnë manjatin e nikelit Vladimir Potanin, me afro 2 miliardë dollarë në 30.6 miliardë dollarë; magnatin e telekomit Alisher Usmanov, 1.88 miliard dollarë më i lartë në 20.3 miliardë dollarë; dhe industrialisti Alexei Mordashov, me 1.3 miliard dollarë në 20 miliardë dollarë.

Kufizimet financiare nënkuptojnë se disa nga asetet e tyre mbeten jolikuide: aksionet e Mordashov në operatorin turistik gjerman Tui janë ngrirë nën regjimin e sanksioneve, që do të thotë se aksionet e tij nuk mund të shiten dhe ai nuk mund të mbledhë dividentë.

Sipas të dhënave, Britania “siguroi” 17 nga 500 miliarderët kryesorë, krahasuar me 189 nga SHBA dhe 52 nga Kina.

Dyson ishte britaniku më i pasur, në vendin e 95-të globalisht me një pasuri prej 19.9 miliardë dollarësh pas një rritje prej 5 miliardë dollarësh.

Jo shumë prapa, në të 97-ën, ishte Jim Ratcliffe, i cili e rriti pasurinë e tij me 8.55 miliardë dollarë, në 19.4 miliardë dollarë.

Ai së fundmi bleu 25 për qind të aksioneve në Manchester United, në një marrëveshje që përfundoi këtë javë. /Telegrafi/