LAJMI I FUNDIT:

Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste – gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste – gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Të gjithë kemi parë dokumentar për kafshët e egra dhe jemi magjepsur nga mënyra se si ata e sigurojnë drekën, veçanërisht kur bëhet fjalë për gjarpërinjtë.

Shumica e njerëzve vraponin kur shihnin një zvarranik, por jo edhe Paul Rosoli, i cili ia kushtoi 16 vjet të jetës mbrojtjes së natyrës. Për këtë arsye ai udhëtoi në Indonezi, Brazil, Indi, Peru…

Rossoli është veçanërisht i magjepsur nga anakondat e gjelbra që banojnë në Amazonë, ndërsa në të njëjtën kohë ai ka parë njerëzit të shkatërrojnë habitatin e tyre.

Ai donte të tërhiqte vëmendjen e publikut dhe të tregonte një problem të madh, kështu që ai ndërmori një hap të pazakontë – dhe shumë të rrezikshëm.

Aventura e tij u shfaq në serialin “Eaten Alive” në TV Discovery dhe shikuesit mundën të shihnin se si ai u gëlltit i gjallë nga një ngjala gjashtë metra!

Për t’u mbrojtur nga “përqafimi” vdekjeprurës, ai veshi një kostum të posaçëm me fibër karboni, i bërë duke përdorur teknologjinë 3D, raporton LadBible.

Rosoli u zvarrit deri te anakonda për ta bërë atë të mendonte se ishte një derr i egër dhe iu deshën disa sekonda që ajo ta kapte atë.

“Nuk mund të lëviz. Ajo më nguli në tokë. Ai e di që unë nuk mund të ik. Do të jetë mirë derisa të vdes”, i tha ai ekipit. Bashkëpunëtorët e panë në monitor teksa pulsi i shtohej.

Rosoli nuk u grind shumë – nuk mund ta bënte po të donte – dhe më pas anakonda ia rrëmbeu kokën.

“Bëhuni gati djema, ka filluar të më përpijë. Fytyra ime është poshtë! Eja, kam nevojë për ndihmë”, bërtiti ai.

Bashkëpunëtorët i erdhën në ndihmë dhe e tërhoqën në vend të sigurt. U desh pak kohë që Rosoli të vinte në vete.

“Gjëja e fundit që mbaj mend ishte goja ime e hapur dhe më pas u errësua. E ndjeva që më shtrëngonte dhe më thyente kostumin. Për pak sa nuk më këputi duart”, shpjegoi ai.

Ai theksoi se nuk ishte “shumë i frikësuar”, duke besuar se kostumi do të zgjaste, por i është mirënjohës skuadrës për reagimin e shpejtë.

“Ne u kujdesëm shumë. Qëllimi i eksperimentit ishte t’u tregohej njerëzve fuqinë e këtyre gjarpërinjve, habitati i të cilëve duhet të ruhet”, përfundoi ai. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Botë
Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Botë
Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Botë
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Evropa
Ushtari rus rrëfen për humbjet e mëdha që i kanë pësuar në Kharkiv: Ishim 100 në regjimentin tim, sot jemi 12

Ushtari rus rrëfen për humbjet e mëdha që i kanë pësuar në Kharkiv: Ishim 100 në regjimentin tim, sot jemi 12

Evropa
Kalo në kategori