LAJMI I FUNDIT:

Veliu-Orlando diskutojnë për bashkëpunimin e Policisë së Kosovës me Guardia di Finanza

Veliu-Orlando diskutojnë për bashkëpunimin e Policisë së Kosovës me Guardia di Finanza

Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu i shoqëruar nga drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, priti në takim ambasadorin e Italisë në Prishtinë, Nicola Orlando, i cili ishte i shoqëruar nga delegacioni i lartë i Guardia di Finanza.

Takimi vjen pas letrës së dërguar nga ministri Veliu për ministrin e Ekonomisë dhe Financave të Italisë, Roberto Gualtieri për fillimin e bashkëpunimit dhe zhvillimit profesional ndërmjet Policisë së Kosovës dhe Guardia di Finanza.

Veliu falënderoi shtetin e Italisë për ofrimin e mundësive të bashkëpunimit në veçanti me Guardia di Finanza dhe kërkoi mbështetje në fushën e hetimeve të krimeve ekonomike e financiare, kontabilitetin financiar, evazionin fiskal, kontrabandimin dhe financimin e terrorizmit.

Nga ana e tij, diplomati italian Nicola Orlando theksoi se kjo është vizita e parë e këtij niveli nga Guardia di Finanza, e cila vërteton rëndësinë e marrëdhënieve bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Italisë.

Bashkëbiseduesit u dakorduan edhe për nënshkrimin e marrëveshjes ndërshtetërore në fushën e bashkëpunimit policor. Gjithashtu u tha se ky bashkëpunim do të vazhdojë në të ardhmen në ofrimin e ekspertizës dhe trajnimeve me qëllim të shtimit të kapaciteteve të institucioneve të sigurisë. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Një shtetase e huaj gjendet e vdekur në magjistralen Ferizaj – Prishtinë

Një shtetase e huaj gjendet e vdekur në magjistralen Ferizaj – Prishtinë

Kronika e Zezë
Vdekja e 4-vjeçares nga Gjakova, reagimet e organizatave, Avokatit të Popullit e ministrit të Shëndetësisë – por, çfarë thonë nga Spitali i Gjakovës e çka nga SHSKUK-ja?

Vdekja e 4-vjeçares nga Gjakova, reagimet e organizatave, Avokatit të Popullit e ministrit të Shëndetësisë – por, çfarë thonë nga Spitali i Gjakovës e çka nga SHSKUK-ja?

Lajme
Deputeti i PDK-së i ashpër me Kurtin, Kastrati: Është komunist i rrezikshëm, ka lexuar literaturë antiamerikane

Deputeti i PDK-së i ashpër me Kurtin, Kastrati: Është komunist i rrezikshëm, ka lexuar literaturë antiamerikane

Politikë
Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Politikë
Pranverë në dimër, temperaturat deri në 15 gradë

Pranverë në dimër, temperaturat deri në 15 gradë

Lajme
Gjykata refuzon padinë e Xhafer Tahirit, i cili kërkonte 931 mijë euro dëmshpërblim nga Ferit Idrizi

Gjykata refuzon padinë e Xhafer Tahirit, i cili kërkonte 931 mijë euro dëmshpërblim nga Ferit Idrizi

Drejtësi
Kalo në kategori