LAJMI I FUNDIT:

Vela e quan Vuçiqin “profiter lufte”: Më 1999 i siguroi vetes banesë në qendër të Beogradit

Vela e quan Vuçiqin “profiter lufte”: Më 1999 i siguroi vetes banesë në qendër të Beogradit

Blerim Vela, shef i Kabinetit të Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, e ka quajtur “profiter të mirë të luftës” presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Sipas tij, kreu i shtetit serb në vitin 1999 i ka siguruar vetës një apartament në qendër të Beogradit, ndërsa ka shtuat se “fytyra e vërtetë e Vuçiqit është ajo e një njeriu që po përjeton krizë të moshës së mesme dhe që përpiqet të kompensojë në mënyrë të tepruar kredencialet që i mungojnë”.


"Makarona, qumësht e patate" - të gjithë po qeshin me paraqitjen e fundit televizive të Vuçiqit
Lexo po ashtu "Makarona, qumësht e patate" - të gjithë po qeshin me paraqitjen e fundit televizive të Vuçiqit

Këto deklarime Vela i ka bërë në platformën “X”, teksa ka komentuar konferencën për media të Vuçiqit të mbajtur të premten, ku i njëjti duke iu drejtuar qytetarëve lidhur me çmimet e ushqimeve bazë, ka pasur një paraqitje aspak të pazakontë. Në fillim ai ka bërë të ditur se është arritur marrëveshje me prodhuesit dhe tregtarët që nga e mërkura të ulen çmimet në dyqane për 20 produkte ushqimore bazë. Përpara tij qëndronte një shportë e mbushur me ushqimet e përmendura, nga të cilat ai nxirrte një nga një, duke lexuar çmimet aktuale dhe të ardhshme, të cilat do të jenë dukshëm më të ulëta.

“Retorika nacionaliste dhe ambiciet hegjemoniste të Vuçiqit janë kompensim për kohën kur ai ishte në moshën e ‘shërbimit ushtarak’, por megjithatë humbi të gjithë ‘aksionin’ kur Serbia zhvilloi tri luftëra në vitet 1990. Në atë kohë, ai u tregua një profiter i mirë i luftës. Në vitin 1999, ai i siguroi vetes një apartament në qendër të Beogradit”, ka shkruar Vela.

Ai në fund ka shtuar se “kur Vuçiq do të dështojë, Serbia do të çlirohet nga ëndrrat e rreme dhe më në fund Serbia do të përqafojë vlerat evropiane të demokracisë dhe respektit”. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Dëshmitari thotë se në natën kritike e kishte parë në një kafiteri njërin nga të akuzuarit për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

Dëshmitari thotë se në natën kritike e kishte parë në një kafiteri njërin nga të akuzuarit për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

Drejtësi
Edhe në rigjykim, Dardan Krivaqa e Arbër Sejdiu deklarohen të pafajshëm për vrasjen e Marigona Osmanit

Edhe në rigjykim, Dardan Krivaqa e Arbër Sejdiu deklarohen të pafajshëm për vrasjen e Marigona Osmanit

Drejtësi
LDK injoron letrën e PDK-së, Mustafa: Përgjigjen tashmë ia kemi kthyer ideatorit të vërtetë

LDK injoron letrën e PDK-së, Mustafa: Përgjigjen tashmë ia kemi kthyer ideatorit të vërtetë

Politikë
QKMK u bën thirrje qytetarëve t’i shmangen qarkullimit përmes pikave kufitare me Serbinë, të shtunën protestohet në territorin serb

QKMK u bën thirrje qytetarëve t’i shmangen qarkullimit përmes pikave kufitare me Serbinë, të shtunën protestohet në territorin serb

Lajme
Gazetarja: Turistët nga Kosova

Gazetarja: Turistët nga Kosova "braktisin" Durrësin, shtohen rezervimet nga vendet e BE-së dhe Britania

Lajme
Ish-ushtaraku: Serbia nuk mund të hyjë brenda kufijve të Kosovës, e kemi NATO-n

Ish-ushtaraku: Serbia nuk mund të hyjë brenda kufijve të Kosovës, e kemi NATO-n

Siguri
Kalo në kategori