Në 24-orët e fundit në Kosovë nga coronavirusi kanë humbur jetën 12 persona, ndërsa janë konfirmuar 764 raste të reja.

IKSHPK përmes një njoftimi për media ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.827 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 764 raste pozitive, transmeton Telegrafi.

Kryeqyteti vazhdon të prijë me numrin më të madh të rasteve me coronavirus, vetëm në 24-orët e fundit janë konfirmuar 319.

Humbin jetën edhe 12 persona nga coronavirusi në Kosovë, konfirmohen 764 raste të reja Humbin jetën edhe 12 persona nga coronavirusi në Kosovë, konfirmohen 764 raste të reja

Pastaj në komunë e Gjilanit 60 raste, Fushë-Kosovë 46 raste.

Prizren 40 raste, Gjakovë 36 raste, Ferizaj 32 raste.

Drenas 30 raste, Lipjan 28 raste, Pejë 28 raste, Viti 25 raste.

Podujevë 24 raste, Kamenicë 14 raste, Suharekë 14 raste, Obiliq 13 raste.

Rahovec 12 raste, Klinë 9 raste, Istog 8 raste, Vushtrri 6 raste.

Malishevë 5 raste, Shtime 4 raste, Deçan 3 raste, Dragash 2 raste, Kaçanik 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Hani i Elezit dhe Mitrovicë.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë bën të ditur se raste aktive janë 13 mijë e 543, ndërsa ka kërkuar nga qytetarët të respektojnë masat mbrojtëse ndaj COVID-19./Telegrafi/