LAJMI I FUNDIT:

Varroset në Pejë Gjyljeta Ukella, gruaja që u vra nga bashkëshorti i saj

Varroset në Pejë Gjyljeta Ukella, gruaja që u vra nga bashkëshorti i saj

Në varrezat e qytetit të Pejës është varrosur Gjyljeta Ukella, gruaja që u vra të martën  nga bashkëshorti i saj.

“Për ne rasti është shumë i rëndë. Uroj që organet e drejtësisë sa më shpejt të zbardhin rastin dhe të kryejnë punën e tyre dhe uroj që asnjëherë të mos ndodhin këso raste në qytetin, e sidomos në shtetin e as në kombin tone, në Kosovë , Shqipëri e më gjerë. Ju faleminderit juve kaq është prej neve nuk dijmë kurgjë më tepër për rastin. Ju faleminderit shumë, ju falënderoj edhe ju media për punën dhe që po na ndihmoni, për krejt”, tha Shpat Ukella, vëlla i Gjyljetës.


Vrasjen e Gjyljetës e kanë dënuar rëndë edhe familjarët e bashkëshortit të saj.

“Mund ta kryej ndonjë vepër të re penale” – gjykata tregon se i dyshuari për vrasjen e gruas në Pejë mund të dënohet me 10 vite ose burgim të përjetshëm
Lexo po ashtu “Mund ta kryej ndonjë vepër të re penale” – gjykata tregon se i dyshuari për vrasjen e gruas në Pejë mund të dënohet me 10 vite ose burgim të përjetshëm

“Nuk ka fjalë që mund t’a arsyetojë veprën e tij por do të doja që t’i shprehu ngushëllimet së pari nënës, vëllait, motrave të saj e t’ju themi se dhimbja është e njëjtë edhe për ne, ndajmë dhimbjen me ta, dhe Gjyljeta s’ka qenë për ne vetëm nusja e nipit por ka qenë edhe bijë e jona, të tillë e krijoi ajo realitetin te ne. La një boshëllek të madh edhe për ne. Shpreh ngushëllimet në emër të familjes sonë edhe pse vepra e tij ishte shumë shumë e rendë, por shimbja është e madhe, shumë e madhe”, tha Rona Haskaj, familjare e bashkëshortit të së ndjerës.

Kundër vrasjes së 41 vjeçares Gjyljeta Ukellës, sot në mesditë shoqëria civile dhe qytetarë të shumtë kanë protestuar në sheshin kryesor të Pejës.

“Mosndëshkimi i rasteve tragjike të dhunës është i papranueshëm, prandaj është koha e fundit që t’i themi stop kësaj dukurie të shëmtuar”, thanë ndër të tjera organizatorët e këtij marshi protestues.

E ndjera u vra mëngjesin e së martës brenda banesës nga burri i saj, Edmond Lajqi me të cilin kishte tre fëmijë.

I dyshuari është vetëdorëzuar. Atij aktualisht i është caktuar një muaj paraburgim. për veprën e kryer ai mund të dënohet minimumi me 10 vjet burgim, ose burgim të përjetshëm. /Telegrafi/