LAJMI I FUNDIT:

Ushtarët ukrainas po zhvillojnë stërvitjet me tanket amerikane M1 Abrams, që njihen si më të avancuarat në botë

Ushtarët ukrainas po zhvillojnë stërvitjet me tanket amerikane M1 Abrams, që njihen si më të avancuarat në botë

Rreth 400 ushtarë ukrainas kanë filluar stërvitjen me tanket amerikane M1 Abrams në Gjermani, sipas raporteve.

Reklama

Grupi i parë i ushtarëve ukrainas filloi stërvitjen e fokusuar në “operimin dhe mirëmbajtjen” e automjeteve, që njihen si tanket më të avancuara për betejë në botë, raportoi New York Times.

Gjysma e grupit filluan trajnimin në Grafenwoehr dhe Hohenfels në Gjermaninë jugore, të cilëve iu mësuan aftësitë dhe si të gjuanin armët e zjarrit, transmeton Telegrafi.

Gjysma tjetër u mësuan se si të furnizonin me karburant dhe të mirëmbanin tanket.

Rreth 31 tanke do të dërgoheshin në Gjermani për t’u përdorur në programin e trajnimit, që pritet të zgjasë 10 deri në 12 javë.

Vendosja e tankeve Abrams në fushën e betejës pritet t’i japë Ukrainës një avantazh të madh ndaj Rusisë për sa i përket pajisjeve luftarake. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori