Nuk ka asnjë ushqim magjik që do të ulë menjëherë nivelet e kortizolit, por disa ushqime mund të zvogëlojnë inflamacionin në trup dhe të ndihmojnë në rregullimin e çlirimit të hormoneve të stresit

Nëse jeni ndjerë ndonjëherë të stresuar, e dini se kjo kërkon një taksë, si mendërisht ashtu edhe fizikisht. Stresi nxit prodhimin e hormonit kortizol, i cili mund të na lërë në një gjendje të vazhdueshme gatishmërie.

Në sasi të përshtatshme, kortizoli rregullon pothuajse çdo sistem në trupin tonë nëse nivelet mbeten të ngritura për një periudhë të gjatë kohore.

Një nga efektet anësore të niveleve të larta të kortizolit afatgjatë është shtimi i peshës, veçanërisht yndyra e brendshme. Është yndyra që rrethon organet, zorrët dhe mëlçinë. Ajo çon në rezistencë ndaj insulinës, presion të lartë të gjakut, sëmundje koronare të zemrës dhe diabetin e tipit 2.

Reklama
Reklama

Përveç kësaj, kortizoli mund të dobësojë aktivitetin e qelizave të lidhura me imunitetin. Kjo redukton prodhimin e antitrupave dhe me kalimin e kohës mund të dobësojë reagimin imunitar të trupit.

Nuk ka asnjë ushqim magjik që do të ulë menjëherë nivelet e kortizolit, por disa ushqime mund të zvogëlojnë inflamacionin në trup dhe të ndihmojnë në rregullimin e çlirimit të hormoneve të stresit.

Çaji jeshil

Një studim shkencor zbuloi se një përbërës në çajin jeshil mund të pengojë enzimat që prodhojnë kortizol, të cilat mund të ulin nivelet e hormoneve të stresit.

Specat e kuq, kivi, agrumet dhe dredhëzat

Të gjitha këto ushqime janë të pasura me vitaminë C, e cila luan një rol të madh në stabilizimin e niveleve të kortizolit.

Reklama
Reklama

Hulumtimet kanë zbuluar se gjëndrat mbiveshkore kanë një përqendrim të lartë të vitaminës C dhe nëse hani këtë ushqim, mund të ketë një efekt të dobishëm në gjëndrat mbiveshkore dhe të mbajë nivelet e kortizolit në ekuilibër.

Banane, portokall, pjepër, spinaq, brokoli, patate të ëmbla dhe kumbulla të thata

Kortizoli i tepërt mund të shkaktojë që veshkat të nxjerrin shumë kalium, kështu që këto burime ushqimore të pasura me kalium mund të rivendosin ato nivele dhe të zvogëlojnë efektet anësore që vijnë nga stresi.

Lakër turshi

Lactobacillus reuteri është një mikrob probiotik që gjendet natyrshëm në traktin gastrointestinal të njerëzve, por shumë e humbasin me kalimin e kohës për shkak të mjekimit ose ekspozimit ndaj faktorëve të caktuar mjedisorë.

Reklama

Një nga efektet e shumta të Lactobacillus reuteri është që truri të çlirojë oksitocinën. Ndihmon në reduktimin e stresit të perceptuar dhe redukton kortizolin.

Reklama

Lactobacillus reuteri mund të gjendet në ushqime të fermentuara si lakër turshi.

Dieta luan një rol të rëndësishëm në menaxhimin e simptomave të stresit, por është vetëm një pjesë e enigmës. Detyra kryesore në reduktimin e stresit është të punojmë mbi zakonet e përditshme për të ndryshuar reagimin e trupit ndaj stresit që na rrethon.

Merrni një moment për të rishqyrtuar mendimet dhe emocionet tuaja për ngjarjen stresuese, në vend që të reagoni menjëherë. Kjo do të përfshijë një përgjigje parasimpatike ose qetësuese të trurit, në vend që të fillojë një përgjigje impulsive.

Reklama

Të shkosh në shtrat dhe të zgjohesh pothuajse në të njëjtën orë çdo ditë, përveç tetë orësh gjumë, është çelësi për reduktimin e stresit. Kjo do të rregullojë ciklin e melatoninës dhe kortizolit, të cilat janë shumë të rëndësishme për shëndetin.

Reklama