LAJMI I FUNDIT:

Ukraina thotë se ka kryer një sulm në Krime – Rusia konfirmon se është goditur një anije e saj

Ukraina thotë se ka kryer një sulm në Krime – Rusia konfirmon se është goditur një anije e saj

Ukraina thotë se ka kryer një sulm ajror në qytetin port të Feodosia në Krime.

Mykola Oleshchuk, komandanti i forcave ajrore të Ukrainës tha se sulmi shkatërroi një anije të marinës ruse të njohur si anija zbarkuese Novocherkask, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Duke shkruar në aplikacionin e mesazheve Telegram, ai tha: “Dhe flota në Rusi po bëhet gjithnjë e më e vogël”.

“Faleminderit pilotëve të Forcave Ajrore dhe të gjithë të përfshirëve”.

Dhe agjencia ruse e lajmeve Interfax thotë se ministria e mbrojtjes konfirmoi se anija ishte dëmtuar.

Sergei Aksyonov, guvernatori i Krimesë i vendosur nga Rusia, raportohet të ketë thënë se një person është vrarë dhe dy janë plagosur në sulmin ajror nga Ukraina.

Ndërkohë pamjet e postuara në disa media ruse treguan shpërthime dhe zjarre të fuqishme mbi zonën, e cila ka një popullsi prej rreth 69,000 njerëz.

Trenat nga qyteti portual u devijuan dhe trafiku rrugor u bllokua pjesërisht si rezultat i sulmit, tha administrata e Krimesë e instaluar nga Rusia.

Rusia aneksoi Krimenë nga Ukraina në vitin 2014, një veprim që u dënua gjerësisht.

Zona është një territor i rëndësishëm strategjik në Detin e Zi dhe ndërsa lufta në Ukrainë ka vazhduar, Volodymyr Zelensky ka qenë i qartë se ndërsa trupat ukrainase kanë siguruar gjithnjë e më shumë fitore në fushën e betejës, forcat e tij të armatosura po synojnë ta rimarrin atë.

Gjatë konfliktit 22-mujor, Rusia dhe Ukraina shpesh kanë ekzagjeruar fitimet dhe humbjet që pretendojnë se i kanë shkaktuar njëra-tjetrës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
BE-ja miraton ligjin për të

BE-ja miraton ligjin për të "restauruar" 20 për qind të tokës dhe detit të bllokut deri në fund të dekadës

Evropa
Kalo në kategori