LAJMI I FUNDIT:

Ukraina mund ta mbyllë termocentralin më të madh bërthamor në Evropë që gjendet në Zaporizhzhia

Ukraina mund ta mbyllë termocentralin më të madh bërthamor në Evropë që gjendet në Zaporizhzhia

Ukraina do të konsideronte mbylljen e termocentralit të saj bërthamor në Zaporizhzhia që shtrihet në territorin e pushtuar nga Rusia nëse Kievi humb kontrollin e operacioneve në zonë, ka thënë një ndihmës i kryeministrit, raporton agjencia e lajmeve Interfax.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, impianti në juglindje të Ukrainës është termocentrali më i madh bërthamor në Evropë. Termocentrali është ende duke u operuar nga stafi ukrainas, puna e të cilit monitorohet nga ekspertë bërthamorë rusë.

Në kohë paqeje, gjashtë reaktorët e saj prodhonin një të pestën e energjisë elektrike të Ukrainës dhe pothuajse gjysmën e prodhimit të termocentraleve bërthamore të vendit.

“Për sa kohë që komandat e kontrollit ekzekutohen dhe impianti e mban nën kontroll regjimin, ne nuk po ndalemi. Por po shikohet edhe skenari në të cilin stacioni mund të dalë plotësisht jashtë kontrollit dhe ne e ndalojmë atë”, citohet zyrtari duke thënë.

Në mars, presidenti Zelensky akuzoi Rusinë për “terrorizëm bërthamor” pasi forcat e Vladimir Putinit pushtuan objektin e energjisë bërthamore në Zaporzhizhia. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Biden shkakton sërish polemika me lëvizjet, tani në Samitin e G7

Biden shkakton sërish polemika me lëvizjet, tani në Samitin e G7

Evropa
Panik në Rusi pas sanksioneve të reja amerikane - rusët krijojnë radhë të gjata para bankave

Panik në Rusi pas sanksioneve të reja amerikane - rusët krijojnë radhë të gjata para bankave

Evropa
Luftë e ashpër e njerëzve më të fuqishëm të Bashkimit Evropian

Luftë e ashpër e njerëzve më të fuqishëm të Bashkimit Evropian

Evropa
Rusia pësoi humbje 'astronomike' gjatë ofensivës së Kharkiv - ka thënë një zyrtar i NATO-s

Rusia pësoi humbje 'astronomike' gjatë ofensivës së Kharkiv - ka thënë një zyrtar i NATO-s

Botë
Turqia: Kontratat për furnizimin me aeroplanë F-16 nga SHBA-ja janë nënshkruar

Turqia: Kontratat për furnizimin me aeroplanë F-16 nga SHBA-ja janë nënshkruar

Turqia
Kalo në kategori