LAJMI I FUNDIT:

Ulkonja e zbuluar në Kaliforni është vetëm e dyta në 100 vitet e fundit

Ulkonja e zbuluar në Kaliforni është vetëm e dyta në 100 vitet e fundit

Zyrtarët e autoriteteve të jetës së egër në Kaliforni thanë se një ujkonjë e pikasur disa herë kohët e fundit, është vetëm e dyti e species së saj që është parë në këtë shtet në 100 vitet e fundit.

Reklama

Departamenti i Peshkut dhe Kafshëve të Egra në Kaliforni konfirmoi se ujku u pa dy herë në Pyllin Kombëtar Inyo dhe një herë në Parkun Kombëtar Yosemite. Të gjitha pamjet e ujkut ndodhën gjatë majit, deklaruan nga departamenti.

Një ujkonjë ishte pikasur më parë në vitin 2008 në rajonin Truckee të Pyllit Kombëtar Tahoe, dhe kafsha në fjalë ishte parë edhe në disa raste të tjera deri në vitin 2018, raporton UPI, transmeton Telegrafi.

Ujkonja e parë së fundmi besohet të jenë një ujkonjë e ndryshme nga pamjet e mëparshme për shkak të jetëgjatësisë tipike 12-13-vjeçare të kafshëve të këtij lloji në natyrë.

Pamjet e mëparshme të një ujkonje para këtyre rasteve të fundit në Kaliforni ishin raportuar në fillimin e viteve 1920.

“Ujkonjat mund të udhëtojnë në distanca të mëdha, dhe ujkonja e përfshirë në pamjet e fundit në Inyo dhe Yosemite mund të jetë e njëjta”, deklaroi Daniel Gammons, shkencëtar i lartë i mjedisit në CDWF.

“Për shkak se në 100 vitet e fundit janë konfirmuar pamjet e vetëm 2 ujkonjave, atëherë këto tingëllojnë si zbulime emocionuese”, shtoi ai. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Qytetarët e Kosovës gati për udhëtim pa viza në BE, shfaqen në video me pasaporta në duar

Qytetarët e Kosovës gati për udhëtim pa viza në BE, shfaqen në video me pasaporta në duar

Virale
Nëse e dalloni gruan e marinarit në këtë iluzion – jeni në mesin e vetëm 1 për qind të njerëzve të cilët mund ta bëjnë këtë

Nëse e dalloni gruan e marinarit në këtë iluzion – jeni në mesin e vetëm 1 për qind të njerëzve të cilët mund ta bëjnë këtë

Interesante
Filmohen duke bërë seks në parlamentin rus (Video +18)

Filmohen duke bërë seks në parlamentin rus (Video +18)

Fun
Gjetja e alienëve është 'vetëm çështje kohe' pasi shkencëtarët parashikojnë 'përditësim të madh në 5 vjet'

Gjetja e alienëve është 'vetëm çështje kohe' pasi shkencëtarët parashikojnë 'përditësim të madh në 5 vjet'

Interesante
Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Fun
Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Fun
Kalo në kategori