LAJMI I FUNDIT:

Udhëtoi për 525 ditë dhe përshkoi me biçikletë mbi 32 mijë kilometra, vizitoi 14 shtete – aventura e të riut nga Alaska në Argjentinë

Udhëtoi për 525 ditë dhe përshkoi me biçikletë mbi 32 mijë kilometra, vizitoi 14 shtete – aventura e të riut nga Alaska në Argjentinë

Pas gati një viti e gjysmë, çiklisti Liam Garner kaloi nëpër 14 vende, duke përshkuar më shumë se 32 mijë kilometra në udhëtimin e jetës, shkruan CNN.

Reklama

Me prejardhje nga Long Beach, Kaliforni, Garner beson se është personi më i ri që ka përfunduar rrugëtimin me biçikletë nëpër Amerikë nga Alaska në Argjentinë, transmeton Telegrafi.

“Gjithmonë ndjeva pothuajse gjatë gjithë jetës sime se doja të bëja ose kisha nevojë të bëja një aventurë të madhe”, i tha Garner BBC në një intervistë të postuar më 16 shkurt.

Ai kishte dokumentuar më parë një udhëtim 800 kilometra të gjatë mbi tetë ditë nga një skaj i Kalifornisë në një dalje të Taco Bell në një tjetër, me serinë e tetë videove që grumbulloi më shumë se shtatë milionë shikime në TikTok në dhjetor 2020.

Garner tha se dikush i kishte rekomanduar atij një libër, për një burrë që udhëtoi me biçikletë nga Oregon në Patagoni.

“Lexova librin dhe vazhdova të mendoja me vete, wow, nëse ai djalë mund ta bënte atë, pse nuk mund ta bëj unë”, tha Garner.

U nis në udhëtimin e tij më 1 gusht 2021, nga Gjiri Prudhoe, Alaska, pika më veriore në Shtetet e Bashkuara e arritshme me rrugë. Destinacioni i tij përfundimtar ishte Ushuaia, Argjentinë, pika më jugore e Amerikës së Jugut.

Sipas CNN, Garner kishte vetëm biçikletën e tij, një tendë, çantë gjumi, ushqim dhe ujë për rreth një ditë, disa bateri portative, një çantë mjekësore dhe pjesë shtesë për biçikletën e tij.

“Në moshën 17-vjeçare, do të jem personi më i ri që e kam bërë këtë. Do të jetë gjëja më e vështirë dhe ndoshta më e mirë që kam bërë ndonjëherë në jetën time”, tha ai në një postim në Instagram.

Gjatë udhëtimit të tij, Garner i tha CNN se “në thelb e bëri rrugëtimin e tij” ndërsa eci përpara.

“Ka rrugë zyrtare dhe më pas ato jozyrtare,” tha ai, duke shtuar se për sa kohë që ai po shkonte në jug çdo ditë, e dinte se po shkonte në drejtimin e duhur.

Për tetë muajt e parë, Garner udhëtoi me një shoqërues që kalëronte, të quajtur Logan derisa arriti në Kolumbi, dhe më pas vazhdoi i vetëm për pjesën e mbetur të udhëtimit të tij.

Duke mbijetuar me një buxhet prej rreth 430 dollarë amerikanë në muaj, Garner vuri në dukje se kishte dëgjuar komente se ai ishte në gjendje ta bënte këtë vetëm sepse ishte një “djalë i bardhë, i pasur”.

“Jam një emigrant meksikan i gjeneratës së parë. Dhe unë nuk jam i pasur”, tha ai për CNN.

Ai theksoi se prindërit e tij, të cilët janë ndarë, nuk ishin të emocionuar nga ideja, por tani janë mbështetësit e tij më të mëdhenj.

“Ishte udhëtim me vetëfinancim. Dhe me të vërtetë nuk duhen aq shumë para për ta bërë këtë. Nuk dua që njerëzit të mendojnë se duhet të jesh i pasur për të udhëtuar me biçikletë. Kam takuar njerëz nga të gjitha statuset ekonomike”, shtoi ai.

Garner ishte gjithashtu në gjendje të kërkonte strehim në bujtina, dhe gjithashtu ishte i ftuar në shtëpitë e njerëzve gjatë rrugës, duke kampuar në tenda kur opsione të tilla nuk ishin të disponueshme.

Megjithatë, rruga ndonjëherë ishte shkëmbore.

“Ka pasur momente që jam frikësuar”, tha Garner, megjithëse ai “asnjëherë nuk ishte penduar që e bëri udhëtimin”.

Disa video tregojnë incidentet ku ai u plaçkit – të paktën pesë herë, dhe iu vodh pasaporta. Ai gjithashtu u sëmur dhe një herë u lëndua rëndë.

“Nuk mbaj mend asgjë. Thjesht mbaj mend që u zgjova i mbuluar në gjak dhe thjesht nuk e dija se çfarë ndodhi”, tha ai në një video, pasi ishte rrokullisur plotësisht kokë e këmbë në Cali, Kolumbi.

Ky dëmtim, i cili e la atë jashtë ‘funksionit’ për një muaj, e bëri atë të bënte më shumë se 40 qepje, si dhe një operacion plastik për të bashkuar veshin.

“Fatmirësisht nuk ka pasur dëmtime të përhershme përveç disa plagëve. Padyshim që kam hequr shumë vite nga jeta”, tha Garner, i cili vendosi të shkruante një testament pas aksidentit.

Ai gjithashtu pranoi se kishte menduar të hiqte dorë pasi u plaçkit në jug të Meksikës, përveçse duhej të përballej me nxehtësinë ekstreme, duke mos pasur asnjë lidhje me botën e jashtme.

“Ne kishim celularë. Moti ishte i vështirë, ishte mbi 40 gradë Celsius çdo ditë. Unë u sëmura gjatë asaj kohe”, tha ai.

Më 17 janar 2023, pasi kaloi përmes Meksikës, Amerikës Qendrore, Kolumbisë, Perusë dhe Ekuadorit, Garner më në fund arriti në destinacionin e tij.

“Pas 527 ditësh, 20 mijë miljesh dhe 14 vendeve, unë, Liam Garner, tani jam personi më i ri që kam udhëtuar ndonjëherë me biçikletë nga Alaska në Argjentinë”, deklaroi ai në një video.

“Kur mbarova shkollën e mesme, doja të bëja diçka kaq absurde dhe tepër të pabesueshme, saqë nëse do të arrija ta bëja disi, nuk do të mund të dyshoja më kurrë në veten time”, tha ai përpara një tabele në Ushuaia, Argjentinë.

“Dhe tani që jam duke qëndruar këtu përballë kësaj shenje, e di se kjo ishte gjëja më e rëndësishme që kam bërë ndonjëherë në jetën time”, shtoi ai

Megjithatë, rrugëtimi i tij nuk ka përfunduar. Garner planifikon të ecë me autostop dhe të mbajë çantën e shpinës gjatë gjithë rrugës së kthimit në shtëpi në Los Anxhelos, duke dokumentuar gjithashtu udhëtimin e tij në shtëpi – por këtë herë me dikë me të cilin ra në dashuri gjatë udhëtimit të tij.

Pas një lidhjeje në distancë që zgjati një vit, Chloe fluturoi për në Ushuaia për ta takuar atë dy ditë pasi ai kishte përfunduar aventurën e tij të çiklizmit.

Garner tha se nuk priste të binte në dashuri – “por ndonjëherë, ndodh kështu”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Evropa
Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Evropa
Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Serbia
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Turqia
Kalo në kategori