LAJMI I FUNDIT:

Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit të RMV-së

Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit të RMV-së

Kuvendi i Kosovës ka ratifikuar marrëveshjen e nënshkruar me Maqedoninë e Veriut , e cila parashikon bashkëfinancimin e tunelit për rrugën Tetovë Prizren.

“Tetova më afër me Prizrenin dhe Kosovën. Kuvendi i Kosovës me 82 vota për, miratoi Projektligjin nr.08/L-293 për ratifikimin e marrëveshjes së bashkëfinancimit për hartimin e projektit për ndërtimin e tunelit në rrugën Prizren-Tetovë”, deklaroi Liburn Aliu, ministër i Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës.

Nga ana tjetër, në Maqedoninë e Veriut, marrëveshja është miratuar në qeveri, por në Kuvend pritet që të ratifikohet nga përbërja e re.

Afrim Gashi nga koalicioni VLEN, në interviste për Alsat tha se ky projekt, do të jetë në programin e ardhshëm qeveritar.

“Ne, pjesën më të madhe të negociatave e kemi zhvilluar pikërisht për këto projekte. Domethënë, për pjesën programore, për shtyllat kryesore të programeve tona. Dhe pastaj edhe në projekte konkrete, siç janë rruga Shkup-Bllacë, rruga Tetovë-Prizren, Korridori 8. Pra të gjitha këto do të jenë të inkorporuara në projektet dhe programin e Qeverisë? Po. Do të bëjmë çmos që edhe të futen, por edhe të implementohen”, tha Afrim Gashi, VLEN.

Alsat, disa herë brenda javës ka kërkuar qëndrim në lidhje me procedurat vijuese nga Ndërmarrja për Rrugë Shtetërore, si bartëse e projektit, por prej atje pa përgjigje.

Sipas marrëveshjes së nënshkruar, palët pajtohen që tuneli i cili duhet t’i lidh dyja shtetet do të realizohet me bashkëfinancim. Konkretisht, secili shtet do të paguaj për gjatësinë e tunelit në territorin e saj. Afati për finalizimin e dokumenteve është deri në mes të vitit 2026.

Idenë për rrugën Prizren Tetovë e kishte prezantuar kryeministri i Kosovës Albin Kurti, që në fushatën e zgjedhjeve në Kosovë e së fundmi edhe në vizitën e tij që i bëri malësisë së Tetovës 9 muaj më parë./Alsat/

Në trend Lajme

Më shumë
Mbeti më shumë se gjysmë ore në ajër me aeroplanin e tij, Pacolli akuzon Autoritetin e Aviacionit Civil të Kosovës

Mbeti më shumë se gjysmë ore në ajër me aeroplanin e tij, Pacolli akuzon Autoritetin e Aviacionit Civil të Kosovës

Lajme
Hehir: Deklarata e Hillit, shembulli i fundit i qëndrimeve të tija pro-serbe

Hehir: Deklarata e Hillit, shembulli i fundit i qëndrimeve të tija pro-serbe

Lajme
Policia bastis në dy lokacione në veri, gjenden armë

Policia bastis në dy lokacione në veri, gjenden armë

Siguri
Zharko Cvetkoviq e Marijan Radojeviq të dyshuarit për armatimin e kapur në veri, Elshani: Ata janë në kërkim për rastin Banjska

Zharko Cvetkoviq e Marijan Radojeviq të dyshuarit për armatimin e kapur në veri, Elshani: Ata janë në kërkim për rastin Banjska

Lajme
Beleri flet nga burgu pasi u zgjodh eurodeputet: Pa dashur Edi Rama ka ndihmuar duke me bërë të njohur gjithëandej

Beleri flet nga burgu pasi u zgjodh eurodeputet: Pa dashur Edi Rama ka ndihmuar duke me bërë të njohur gjithëandej

Lajme
Pacolli: E papranueshme që Edi Rama të vijë për vizitë në Kosovë dhe Kurti të mos ketë kohë për një takim

Pacolli: E papranueshme që Edi Rama të vijë për vizitë në Kosovë dhe Kurti të mos ketë kohë për një takim

Politikë
Kalo në kategori