LAJMI I FUNDIT:

Truket me të cilat do të përgatisni gjithmonë salcë të përsosur për shpageta

Truket me të cilat do të përgatisni gjithmonë salcë të përsosur për shpageta

Pavarësisht nëse është shumë e hollë, e trashë apo me droçka, me disa zgjidhje praktike pothuajse çdo salcë bëhet e mrekullueshme…

Ka pothuajse gjithmonë një zgjidhje për salcën e pastave me të cilën nuk jeni të kënaqur – qoftë shumë e trashë, e hollë, me droçka, e yndyrshme apo e kripur, mos hiqni dorë menjëherë nga ajo.


Falë trukeve të kuzhinierëve të shkathët, mund ta përmirësoni lehtësisht dhe ta shërbeni si një pjatë e shkëlqyer.

Le të fillojmë me problemet më të zakonshme, transmeton Telegrafi.

Salca është shumë e hollë

Opsioni i parë është të zvogëloni salcën – domethënë ta përzieni në zjarr derisa uji i tepërt të avullojë. Nëse vendosni për këtë metodë, mbani në mend se ajo ka dy të meta. E para është se gatimi, derisa salca të reduktohet, mund të zgjasë afro dhjetë minuta ose më shumë dhe sasia e saj gjithashtu do të ulet, gjë që mund të jetë problem nëse gatuani për shumë njerëz. Nëse dëshironi që salca të trashet shpejt, gjithmonë mund të përzieni një lugë çaji xhelatinë në dy lugë ujë ose verë të bardhë, t’i përzieni ngadalë dhe t’i shtoni salcës. Dendësia sigurohet edhe nga pureja e perimeve të ziera dhe më pas të përziera për supë, patatet e copëtuara, fasulet e ziera të përziera ose qiqrat nga një kënaçe.

Salca është shumë e trashë

Në këtë rast, shtoni ujë, ose akoma më mirë – lëng mishi për të ruajtur shijen. Në rast se nuk keni lëng mishi, mund ta përmirësoni shijen duke shtuar perime të thata, qepë ose hudhër pluhur, ullinj, salcë soje dhe mëlmesa djegës. Për më shumë shije, mund të përdorni edhe lëng ose lëvore limoni, verë, madje edhe pak djathë cilësor. Mund të shtoni edhe gjalpë ose vaj ulliri.

Salca është shumë gunga

Ju mund t’i largoni kokrrat e salcës duke e kulluar salcën me një kullesë dhe gjithashtu mund ta përzieni paraprakisht dhe më pas ta kulloni.

Salca e kripësuar

Vendosni në tenxhere një patate të papërpunuar ose një mollë të prerë në katërsh, gatuajeni në temperaturë mesatare për rreth 10 minuta dhe më pas i nxirrni. Nëse patatja dhe molla nuk funksionuan, provoni të balanconi shijet me një lugë çaji sheqer. Përziejeni atë në salcë dhe përpiquni të shihni nëse keni hequr qafe kripën e tepërt. Shtimi i lëngut të limonit, si dhe gjalpit ose vajit të ullirit, gjithashtu mund të ndihmojë. Përveç kësaj, salcën mund ta holloni me pak ujë ose lëng.

Shumë vaj

Për të mbledhur yndyrën e tepërt nga salca, mund të mbushni një lugë me akull, ta vendosni në sipërfaqen e salcës dhe të mblidhni butësisht vajin e tepërt nga sipër. Gjithashtu, salcën mund ta lini të ftohet për gjysmë ore dhe të mblidhni yndyrën nga sipër duke përdorur një pecetë ose copë buke. /Telegrafi/

Në trend Kuzhina

Më shumë
Vezë në sy: Pasi ta shihni këtë truk, nuk do ta skuqni kurrë si më parë

Vezë në sy: Pasi ta shihni këtë truk, nuk do ta skuqni kurrë si më parë

Kuzhina e huaj
Gjithçka që duhet të dini për bakllavën: Nga ka prejardhjen bakllava, kur u zbulua dhe si u përhap ajo

Gjithçka që duhet të dini për bakllavën: Nga ka prejardhjen bakllava, kur u zbulua dhe si u përhap ajo

Ëmbëlsirë
Karkaleca me salce konjaku

Karkaleca me salce konjaku

Kuzhina
Sallatë me patëllxhanë të pjekur

Sallatë me patëllxhanë të pjekur

Kuzhina
Kalo në kategori