LAJMI I FUNDIT:

Truk nga kuzhina: Si t’i mbani të freskët sallatën e gjelbër, qepën e re dhe majdanozin edhe deri në shtatë ditë!

Truk nga kuzhina: Si t’i mbani të freskët sallatën e gjelbër, qepën e re dhe majdanozin edhe deri në shtatë ditë!

Artikujt ushqimorë pranverorë janë me bollëk në tryezat e shtëpive tona, mirëpo këto janë shkathtësitë se si të mos përfundojnë para kohe në mbeturina

Reklama

Fjala është për truqet shumë të thjeshta.

E gjitha që duhet të bëni, p.sh., me majdanozin, është që ta vendosni në një gotë me ujë, sikur i vendosni lulet në vazo.

Bimët e erëzave të freskëta që kanë strukturë të butë, si p.sh. majdanozi apo estrogjeni, gjithmonë ruani në frigorifer në një gotë në të cilën keni qitur ujë në sasi prej dy centimetra e gjysmë. Në këtë mënyrë do të zgjasin më shumë, sepse nuk do të vyshken shpejt.

Në të njëjtën mënyrë disa ruajnë qepën e re – e lënë në ujë aq sa mbetjet e rrënjëve të jenë nën ujë, transmeton Telegrafi.

Bimët drunore të erëzave si p.sh. rozmarina apo temjani ruhen në mënyrë tjetër. Ato duhet t’i mbështillni në fletë të njomur letre, t’i lini ashtu në qese dhe t’i mbyllni.

Si të shpëtoni tepricën e bimëve të erëzave të freskëta?

Në rast që keni blerë shumë erëza të freskëta dhe e dini që do të prishen, thjesht vendosni në frigorifer me ngrirje të thellë.

Grini, vendosni në një enë e cila shërben për të bërë kube akulli dhe në to qitni ujë. Kur erëza e caktuar ju nevojitet, nxirrni një ose dy kube dhe qitni në tenxhere.

Tepricën mund ta ruani edhe në mënyrën që ta pritni, ta vendosni në një kavanoz dhe t’i qitni vaj ulliri apo ndonjë vaj tjetër. Më vonë, sipas nevojës,i qitni në gjellë.

Edhe truku për ruajtje të sallatës së gjelbër

Lajeni sallatën fletë për fletë, pastaj terni me peshqir dhe mbyllni hermetikisht në një enë.

Sallata do të zgjasë dyfish më shumë. Fletët nuk do të prishen shpejt dhe do të jenë mjaft kërcëlluese. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
A e dinit se kafeja përmban një vitaminë të rëndësishme?

A e dinit se kafeja përmban një vitaminë të rëndësishme?

Të njohim produktet
Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Të njohim produktet
Pse duhet të hani më shumë shegë

Pse duhet të hani më shumë shegë

Ushqim i shëndetshëm
Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Shëndetësi
Dhimbja e këmbëve? Simptomat, shkaqet, diagnostikimi, trajtimi dhe parandalimi

Dhimbja e këmbëve? Simptomat, shkaqet, diagnostikimi, trajtimi dhe parandalimi

Shëndetësi
Kalo në kategori