Gjatë ditës së diel në Gjirin e Lalëzit në Shqipëri ka ndodhur një fenomen jo i shpeshtë.

Sipas disa pamjeve të publikuara në rrjetet sociale, shihet një fenomen atmosferik i tornadove, përcjell Telegrafi.

Kanë qenë dëshmitarët ata të cilët kanë publikuar pamjet, me gjasë edhe të befasuar nga një fenomen i tillë.

View this post on Instagram

Sot tek Gjiri i Lalëzit!

A post shared by SHQIPERIA IME (@shqiperiaime.al) on Oct 25, 2020 at 6:39am PDT

Tornado është fenomen atmosferik i cili shkaktohet nga përzierja e rrymave të nxehta dhe të ftohta ajrore.

Tornadot kryesisht paraqiten në brigjet e atlantikut të SHBA-ve dhe Meksikës, e kryesisht edhe në jug të SHBA-ve, ku edhe ekzistojnë kushtet që një tornado të krijohet e ndonjëherë kanë ditur të jenë të përmasave katastrofale. /Telegrafi/