LAJMI I FUNDIT:

Top Gear e krahasoi Space Shuttle me Bugatti Chiron

Top Gear e krahasoi Space Shuttle me Bugatti Chiron

A mundet Bugatti Chiron me 1600 kuaj/fuqi të mundë Space Shuttle që ka fuqi mbi 37 milionë kuaj/fuqi?

Reklama

Top Gear arriti në Qendrën Hapësinore Kennedy, pjesë e pistës së përdorur nga Space Shuttle deri në vitin 2011.

Pista ajrore e gjatë saktësisht tre milje tani përdoret për të thyer rekorde shpejtësie dhe javët e fundit është përdorur nga Bugatti për testime aerodinamike.

Të dhënat zyrtare thonë se Space Shuttle lëviz me shpejtësi 110 m/s, pra 396 km/h gjatë uljes. Me aktivizimin e parashutës, shpejtësia bie në 95 m/s ose 342 km/h. Këto janë shpejtësitë kundër të cilave Bugatti duhet të shkojë.

Top Gear mori mundësinë për të drejtuar performancën Super Sport që arrin 200 km/h në vetëm 5.8 sekonda.

Të dhënat e fabrikës thonë se mund të shkojë deri në 440 km/h. Se si ia doli Bugatti në këtë pistë, shikoni më poshtë. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Auto
Cybertrucku

Cybertrucku "fluturon" pasi niset nga pika 0 derisa priste në trafik

Auto
Për të zotëruar një veturë në Singapor duhet të paguani 106 mijë dollarë

Për të zotëruar një veturë në Singapor duhet të paguani 106 mijë dollarë

Auto
“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

Auto
Gjeni çantën tuaj të ëndrrave në dyqanin e ri italian ‘Furla’ në Prishtina Mall

Gjeni çantën tuaj të ëndrrave në dyqanin e ri italian ‘Furla’ në Prishtina Mall

Prishtina Mall
Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Auto
Kalo në kategori