Shenjat e tendosjes së lëkurës apo thënë ndryshe strijave zakonisht lidhen me shtatzëninë, por ato mund të zhvillohen edhe në situata të ndryshme si shtimi ose ulja e peshës, ose nëse një person përjeton një çekuilibër hormonal ose sëmundje të caktuara.

Këto shenja nuk kanë të ngjarë të zhduken plotësisht vetë. Megjithatë, ka disa mënyra natyrale për t’i bërë ato të zbehen më shpejt.

Në vend që të shpenzoni shumë para në kremra të shtrenjta anti-strija, provoni këto metoda që janë përgatitur nga natyra për lëkurën tuaj!

1. Pini shumë ujë

Është kaq e rëndësishme që të jeni të hidratuar! Nëse pini ujë mjaftueshëm, lëkura juaj mbetet e butë dhe më elastike.

Uji e mban lëkurën tuaj të hidratuar, ndërsa lëkura e thatë priret të jetë me më shumë strija. Studimet tregojnë se është e rëndësishme të pini rreth 8-9 gota ujë në ditë.

2. Aplikoni vitaminën C

Vitamina C që gjendet tek limoni nxit zhvillimin e kolagjenit, duke e bërë lëkurën tuaj më elastike. Lëngu i limonit është gjithashtu acid natyral dhe për këtë arsye, largon qelizat e vdekura të lëkurës. Është efektive në ndriçimin e ngjyrës së shenjave të strijave dhe përshpejton procesin e zhdukjes së tyre.

Si ta përdorni: Fërkoni me lëng limoni zonat e lëkurës tuaj së prekur nga strijat dhe lëreni për rreth 10 minuta. Pastaj lajeni atë me ujë të ngrohtë.

3. Përdorni Aloe Vera

Ky është një ilaç natyral i lëkurës. Është një nga bimët më të fuqishme që Toka ka për të ofruar. Antioksiduesit e saj riparojnë qelizat e lëkurës të dëmtuara dhe rivendosin indet e lëkurës. Është gjithashtu e pasur me kolagjen dhe e bën lëkurën tuaj të butë dhe më elastike.

Si ta përdorni: Nëse nuk keni provuar më parë aloe vera, përdorni një sasi të vogël të xhelit të saj në dorë, në mënyrë që të përcaktoni nëse keni reaksion alergjik ose jo. Nëse nuk keni alergji, fshijeni mirë në shenjat e strijave dhe lëreni për 10-15 minuta. Pastaj pije atë si lëng duke e përzier me ujë të ngrohtë.

4. Derdhni vaj kastori

Ky vaj është i pasur me acid ricinoleik që ndihmon për të shëruar shenjat e strijave. Ayurveda dhe homeopati sugjerojnë se vaji i kastorit është një nga mjetet më të fuqishme për strijat. Është shumë e pasur me acide yndyrore dhe vepron si një ushqyes perfekt.

5. Aplikoni vaj kokosi

Vaj kokosit është i njohur për vlerat e tij shëruese. Është i pasur me acid laurik që ndihmon për të riparuar lëkurën e dëmtuar. Aplikimi i tij çdo ditë ndihmon lëkurën tuaj të shërohet më shpejt. Nuk ka gjasa të heqë plotësisht shenjat e strijave, por definitivisht mund të reduktojë pamjen e tyre të kuqe.

6. Skrab me sheqer

Sheqeri në mënyrë efektive heq qelizat e vdekura të lëkurës që mbeten rreth shenjave të strijave. Skrabi gjithashtu nxit qarkullimin e gjakut dhe përshpejton procesin e shërimit.

7. Kurë me vitaminë A

Vitamina A përmirëson shenjat e strijave të hershme dhe e bën lëkurën tuaj të butë dhe më të re. Vitamina A mund të konsumohet në formë shtesë dhe është gjithashtu e pranishme në fruta dhe perime të gjelbra dhe të verdha, si edhe tek karrota, veza, peshku, produktet e qumështit dhe mëlçia.

Si ta përdorni: Përzieni një filxhan sheqer me ujë deri sa të merrni një masë homogjene. Përhapeni atë mbi zonën e strijave duke përdorur lëvizje masazhi. Lëreni zonën e zbuluar për 2-3 minuta. Është mirë ta përsërisni këtë procedurë 2-3 herë në javë.

8. Provo të bardhën e vezëve

E bardha e vezëve përmban proteina që ndihmojnë lëkurën të rigjenerohet. Kolagjeni, i cili është gjithashtu i pranishëm në të bardhat e vezëve, do të ndihmojë lëkurën tuaj të bëhet më elastike. /Telegrafi/