LAJMI I FUNDIT:

Të rinjtë shqiptarë që punojnë IT, fitojnë mbi 100 mijë dollarë në vit

Të rinjtë shqiptarë që punojnë IT, fitojnë mbi 100 mijë dollarë në vit

Të rinjtë në Shqipëri, janë foksuar tek profesioniet që lidhen me teknologjinë.

Reklama

Ekspertët e IT-së, thonë se kjo fushë po dominohet nga grupmosha 27-40 vjeç, të cilët sa më shumë vite eksperiencë të kenë aq më shumë kanë mundësi të shtojnë të ardhurat në llogarinë e tyre.

“Ka të rinj në Tiranë që kanë fituar në 4-5 vite në upwork edhe 1 milion dollarë. Ka shkuar deri në 150 dollarë ora e konsulencës”, tha eksperti i IT-së, Tomi Kallanxhi.

Shuma marramendëse, por të gjitha varen nëse kompania që je e punësuar.

Është shqiptare apo e huaj që operon në Shqipëri – shtetet si Amerika, Franca, Australia janë disa nga vendet me shumë të rinj shqiptare të punësuar.

“Një developer me 2-5 vite eksperiencë mund të 30 mijë dollarë në vit edhe më shumë., mund të shkojë deri në 70 mijë. Për kompani të huaja mund të shkojë deri 120 mijë dollarë në vit të dytët në shtetin estonez për numrin e hapjeee të bizneve nga të huajt”, tha eksperti Kallanxhi.

Jo vetëm në fushën e IT, por çdo punë që mund të ofrohet online pagesat janë njësoj si në çdo vend të botës.

“Një developer në San Fransico paguhen nga 200-250 mijë dollarë në vit. prape është më lirë nëse do të rekrutohej një i ri në USA. Në Shqipëri ky individi mund të vlejë 120 mijë dollarë në vit”,- tha eksperti i IT, shtoi Kallanxhi.

Të rinjtë e apasionuar për teknologjisë dhe IT, duket se janë të vetmit që nuk kanë në plan të largohen nga Shqipëria.

Ata jetojnë këtu dhe marrin paga nga Amerika, Gjermania e shumë vende të tjera, ku tregu është më fitim prurës.

Në trend Lajme

Më shumë
Deklaratat e ambasadorit Hill, eurodeputeti gjerman: Thjesht, çmenduri

Deklaratat e ambasadorit Hill, eurodeputeti gjerman: Thjesht, çmenduri

Lajme
Kurti bisedon me sekretarin britanik për Punë të Jashtme, ia përmend modelin kroat të Asociacionit

Kurti bisedon me sekretarin britanik për Punë të Jashtme, ia përmend modelin kroat të Asociacionit

Lajme
Dorëheqje, shkarkime të aksionarëve të ndërmarrjeve publike e emërime – gjithçka që ndodhi në mbledhjen e kuvendit komunal të Prishtinës

Dorëheqje, shkarkime të aksionarëve të ndërmarrjeve publike e emërime – gjithçka që ndodhi në mbledhjen e kuvendit komunal të Prishtinës

Prishtina
Serwer: Washingtoni dhe Brukseli mbështesin Serbinë për ta larguar nga Moska, por Vuçiq po e bën të kundërtën

Serwer: Washingtoni dhe Brukseli mbështesin Serbinë për ta larguar nga Moska, por Vuçiq po e bën të kundërtën

Lajme
Tregu i Gjelbër në Prishtinë përfshihet nga zjarri

Tregu i Gjelbër në Prishtinë përfshihet nga zjarri

Kronika e Zezë
Haradinaj tregon disa përparësi me Ligjin e ri të zgjedhjeve: Diaspora voton në ambasada, hiqet heshtja zgjedhore

Haradinaj tregon disa përparësi me Ligjin e ri të zgjedhjeve: Diaspora voton në ambasada, hiqet heshtja zgjedhore

Politikë
Kalo në kategori