LAJMI I FUNDIT:

Të enjten vazhdon debati parlamentar për grevat

Të enjten vazhdon debati parlamentar për grevat
Foto: Arkiv

Kryesia e Kuvendit të Kosovës sërish nuk ka pasur kuorum për caktimin e seancës së re plenare të Kuvendit të Kosovës.

Reklama

Megjithatë deputeti i LVV-së, Adnan Rrustemi njoftoi se janë dakorduar që të enjten të ketë vazhdim të dy seancave plenare.

“Të enjten do të ketë dy vazhdime të seancave, njëra me pikat e papërfunduara nga seanca e të enjtes së kaluar pra të datës 15 shtator, dhe një vazhdim tjetër nga pikat e papërfunduara të sesionit pranveror në seancën e fundit”, tha Rrustemi.

E shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri theksoi se debati për grevat do të vazhdoj të enjten.

Ai tha se është e papranueshme gjendja e krijuar në arsim shkaku i grevës, dhe mos gjetjes së një zgjidhje nga Qeveria.

“Po hyjmë në javën e katërt që mësimi nuk po mbahet. Kjo është e papranueshme dhe kryeneçësia e kryeministrit Kurti i cili është përgjegjës direkt për këtë situatë të krijuar. Është dëm i madh që po u shkaktohet të ardhmes së Republikës së Kosovës. Humbja e orëve të mësimit dhe mos shqetësimi nga ana e Qeverisë është e paprecedentë. I bëjmë thirrje urgjentisht kryeministrit dhe ministres që të ulen dhe të gjejnë zgjidhje me sindikatat”, tha Tahiri. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Von Cramon e vrazhdë me policët në veri: Çka dreqin ju solli këtu, ku është kërcënimi

Von Cramon e vrazhdë me policët në veri: Çka dreqin ju solli këtu, ku është kërcënimi

Lajme
Veriu i Kosovës përplasë kongresistin Nunn me Grenellin: Mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh

Veriu i Kosovës përplasë kongresistin Nunn me Grenellin: Mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh

Politikë
Von Cramon në veri: Shumë gjëra mund të shkojnë keq në Kosovë nëse ky është realiteti - duhet të shohim opsione të tjera

Von Cramon në veri: Shumë gjëra mund të shkojnë keq në Kosovë nëse ky është realiteti - duhet të shohim opsione të tjera

Politikë
Presidentja Osmani uron Erdoganin për fitoren në zgjedhjet për president të Turqisë

Presidentja Osmani uron Erdoganin për fitoren në zgjedhjet për president të Turqisë

Lajme
QUINT dhe BE-ja ripërsërisin qëndrimet kundër veprimeve të fundit të Kosovës në veri

QUINT dhe BE-ja ripërsërisin qëndrimet kundër veprimeve të fundit të Kosovës në veri

Lajme
Domatja shqiptare e sigurt, përgënjeshtrohet lajmi për kthim të një ngarkese nga BE-ja

Domatja shqiptare e sigurt, përgënjeshtrohet lajmi për kthim të një ngarkese nga BE-ja

Lajme
Kalo në kategori