LAJMI I FUNDIT:

Takimi i 13 tetorit në Bruksel për liberalizimin e vizave, Muhaxhiri: Pritshmëritë janë pozitive dhe të bazuara në realitet

Takimi i 13 tetorit në Bruksel për liberalizimin e vizave, Muhaxhiri: Pritshmëritë janë pozitive dhe të bazuara në realitet
Foto: Ilustrim

Liberalizimi i vizave për Kosovën zyrtarisht pritet të diskutohet në takimin e grupit punues të Këshillit Evropian, i cili do të mblidhet më 13 tetor të këtij viti,  për çfarë kësaj radhe pritshmëritë janë pozitive.

Reklama

Analisti, Artan Muhaxhiri në një prononcim për Telegrafin ka thënë se kësaj radhe nga Brukseli mund të priten lajme të mira sa i përket liberalizimit të vizave.

“Përvojat e kaluara na kanë mësuar që të mos jemi shumë të entuziazmuar me indikacionet nga Brukseli, sepse ato dinë të kalojnë nga njëra skajshmëri në tjetrën. Mirëpo, kësaj radhe duket se pritshmëritë pozitive janë të bazuara në realitet”, ka thënë Muhaxhiri.

Artan Muhaxhiri, analist

Sipas tij, aktualisht, qeveria e Çekisë është duke luajtur rol të madh konstruktiv në përshpejtimin e kësaj agjende.

“Garancitë e shumta politike, si formë e përkrahjes ndaj procesit të liberalizimit të vizave për Kosovën, si dhe zbutja e kundërshtimeve tradicionale (Franca, Holanda), na bëjnë të shpresojmë për përfundim të kësaj sage disavjeçare. Përkrahja e qartë e Gjermanisë është mundësia kryesore për neutralizimin e pengesave nga disa prej vendeve mosnjohëse në këtë udhë”, u shpreh Muhaxhiri.

Tutje theksoi se “në kontekstin e komplikuar rajonal, edhe liberalizimin eventual të vizave për kosovarët padrejtësisht do të na imponohet ta kornizojmë përbrenda dialogut për arritjen e marrëveshjes përfundimtare me Serbinë”.

Ndryshe, presidenca çeke e Bashkimit Evropian (BE) ka vendosur edhe zyrtarisht në rend dite diskutimin për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor që mbeten jashtë Bashkimit Evropës (BE), vetëm qytetarët e Kosovës nuk mund të lëvizin lirshëm në vendet evropiane, apo në atë që njihet si zona Shengen.

Ndërkaq, në qershor të vitit 2016  Komisioni Evropian pati vlerësuar se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave, mirëpo pati vënë kusht për finalizim të procesit që të arrihej marrëveshje për ratifikimin e demarkacionit të kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi, dhe që të kishte rezultate në luftën kundër krimit dhe korrupsionit në Kosovë.

Më pas më 2018, Komisioni Evropian pati konstatuar se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret dhe pati propozuar liberalizim.

Parlamenti Evropian e ka mbështetur këtë vendim, mirëpo disa vende skeptike si Franca dhe Holanda nuk janë pajtuar me vlerësimet e Komisionit në tërësi.

Në mesin e shqetësimeve të tyre ishte edhe ajo e rritjes së numrit të banorëve të Kosovës që do të synonin BE-në dhe keqpërdorimin e lirisë së lëvizjes për të kërkuar azil në bllokun evropian.

Raste të tilla kanë ndodhur me shtetasit e Shqipërisë, Gjeorgjisë dhe disa vendeve tjera.

Zyrtarë të BE-së besojnë se tani ekziston “moment pozitiv për liberalizimin e vizave për Kosovën”, duke shtuar se ky proces “duhet të finalizohet brenda disa muajve”.

Nëse arrihet pajtueshmëri, liberalizimi i vizave do të vlejë për bartësit e pasaportave biometrike të Kosovë.

Përveç vendeve të BE-së, qytetarët e Kosovës do të mund të lëviznin edhe në Zvicër, Norvegji, Islandë dhe Lihtenshtajn. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Osmani: Nëse vërtetohet se Serbia është përfshirë në ngjarjet në Kosovë, do ta shqyrtojmë pjesëmarrjen në

Osmani: Nëse vërtetohet se Serbia është përfshirë në ngjarjet në Kosovë, do ta shqyrtojmë pjesëmarrjen në "Ballkanin e Hapur"

Politikë
Banorja serbe e Banjskës: Të dënohen fajtorët, Policia e Kosovës është korrekte me ne

Banorja serbe e Banjskës: Të dënohen fajtorët, Policia e Kosovës është korrekte me ne

Lajme
Elshani: Njërin terroristë në Banjskë e zumë duke fjetur

Elshani: Njërin terroristë në Banjskë e zumë duke fjetur

Siguri
Reagime të ashpra pas deklarimit të Ramës se

Reagime të ashpra pas deklarimit të Ramës se "Veriu i Kosovës me kalimin e viteve është bërë toka e askujt"

Lajme
Çfarë shkruan shtypi gjermanofolës për Milan Radoiçiqin dhe për Vuçiqin

Çfarë shkruan shtypi gjermanofolës për Milan Radoiçiqin dhe për Vuçiqin "pothuajse të nënshtruar" në CNN

Lajme
Ekspertët në BeH demantojnë pretendimet e Prokurorisë serbe: Armët e grupit terrorist të Radoiçiqit nuk ishin nga Tuzla

Ekspertët në BeH demantojnë pretendimet e Prokurorisë serbe: Armët e grupit terrorist të Radoiçiqit nuk ishin nga Tuzla

Lajme
Kalo në kategori