David Haye

David Haye

David Deron Haye është boksier profesionist britanik, i cili ka qenë kampion bote në dy kategori. Ai ka qenë britaniku i parë që ka arritur në finale të Kampionateve Botërore Amatore të boksit, ku në vitin 2011 fitoi medaljen e argjendtë.

Si profesionist, Haye u bë boksieri i parë britanik që u shpall kampion i unifikuar i botës në peshat e mesmes (në vitin 2008) duke fituar tre nga katër titujt kryesorë.

Të njëjtin vit, ai kaloi në kategorinë e peshave të rënda, ku e fitoi titullin WBA (në vitin 2009) pas triumfit ndaj Nikolai Valuev.

Haye është vetëm boksieri i dytë (së bashku me Evander Holyfield) që i ka unifikuar titujt e peshave të mesme dhe është shpallur kampion në peshat e rënda.

63 Artikuj