LAJMI I FUNDIT:

Arrin ekskluzivisht në Auto Sherreti super vetura Lamborghini Urus – definicion i luksit dhe komoditetit

Arrin ekskluzivisht në Auto Sherreti super vetura Lamborghini Urus – definicion i luksit dhe komoditetit

Pritja e madhe për superveturën që vjen në formë të SUV, ka marrë fund – vetura e re nga Lamborghini ka arritur në Kosovë dhe Urus duket më bukur se kurrë në showroomin e Auto Sherreti, që ekskluzivisht sjell modelin më të ri nga Lamborghini në vendin tonë.

Reklama

Çka është Lamborghini Urus?

Ka kaluar kohë e konsiderueshme që prej se Lamborghini ka sjellë një veturë për terrene të vështira, por pritja 32 vjeçare ka marrë fund pasi SUV është rikthyer në radhën e modeleve të prodhuesit të super veturave me modelin e ri Urus.

Duke qenë se është një veturë krejt ndryshe për dallim nga veturat me dy ulëse të Lamborghinit të bazuara në performancë, Urus pritet që të tërheqë vëmendjen e blerësve që nuk do ta mendonin blerjen e një Lamborghini.

Pasi që SUV-të dominojnë ende në tregun e veturave, ekziston një mundësi shumë e fortë që Urus të bëhet vetura më e shitur ndonjëherë e brendit në fjalë, duke mposhtur lehtësisht rekordin e Lamborghini Gallardos (14.022 njësi të shitura).

Motori

Së pari vjen motori katër litërsh V8 që derivon nga Grupi VW i përdorur edhe në Porsche Cayenne Turbo dhe që është bashkëdyzuar me një transmision automatik prej tetë shpejtësive.

Duke parë që veçoria “turbo” është e pa zakontë për Lamborghinin, fuqia e motorit natyrisht se nuk është. Motori me 641 kuaj-kuqi e bën Urus më optent se sa supervetura Lamborghini Huracan.

Me një fuqi të tillë, performanca e Urus është e jashtëzakonshme: Urus mund të shkojë nga 0 deri 100 kilometra në orë për 3.6 sekonda dhe të arrijë top shpejtësinë prej 304 kilometra në orë.

Blerësit sipas të gjitha gjasave nuk do të brengosen për shpenzimet, por për rekordin që do ta arrijnë me performancën e kësaj super veture në formë të SUV – shpenzimet e karburantit shkojnë deri në 10.60 litra për 100 kilometra.

Dizajni

Lamborghini Urus ka një dizajn të mprehtë, të përshtatshëm dhe në linjë me shumë shpirtra – shpirtin sportiv, të elegancës dhe të terreneve të vështira.
Sipërfaqet ‘muskulare’ e bëjnë të reflektojë fuqi dhe vet-siguri, teksa gomat e përziera e mundësojnë dukjen e një super veture sportive luksoze. Të gjitha pjesët janë të dizajnuara me vëmendje të qartë ndaj funksionalitetit.

Specifikat kryesore

Motori: 4.0-litra V8
Transmisioni: 8 shpejtësi automatik
Kuaj-fuqi: 650
Pesha: 2200 kg
0-100 KM/h: 3.6 sekonda
shpejtësia maksimale: 304 km/h
Nightvision
Ulëse me ngrohje para dhe prapa
I hapur në pjesën lartë – Panorama
Zërimi: Bang & Olufsen

Sa praktik është Lamborghini Urus?

Pa ndonjë befasi të madhe, Lamborghini Urus është vetura më praktike që e ka realizuar kjo kompani. Duke qenë në gjendje që të akomodojë më shumë se dy njerëz (vetura mund të specifikohet si me katër ose pesë ulëse), Lamborghini Urus pa ndonjë befasi ka hapësirë të madhe të brendshme, përkundër dizajnit mjaft të mprehtë.

Shumë pak prej blerësve të Lamborghini Urus që do të planifikojnë të marrin SUV-në e tyre në rrugëtime të vështira, e dinë se vetura e tyre mund të përballojë terrenin e vështirë.

Urus nga tani në Auto Sherreti

Lamborghini Urus ka arritur menjëherë në vendin tonë dhe këtë e ka mundësuar ekskluzivisht auto salloni, Auto Sherreti.

Brendi i super veturave, Lamborghini, ka konfirmuar se për Urusin ka rekord të kërkesës anë e mbanë globit dhe koha e pritjes deri në realizimin e të gjitha para-porosive mund të shkojë deri në 9 muaj.

Kënaqësinë ultimative të vështrimit nga afër të SUV më të mirë në botë nga Lamborghini e ofron Auto Sherreti, që edhe më tej dëshmon lidershipin ofrimin e veturave më të kërkuara dhe më të sofistikuara të kohës.

Auto Sherreti gjendet në magjistralen Prishtinë – Ferizaj dhe së fundmi ka sjellë hapësirë të re, jashtëzakonisht të bukur të showroomit ku edhe gjendet Lamborghini Urus. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Hipermakina elektrike japoneze Aspark Owl vendos dy rekorde botërore

Hipermakina elektrike japoneze Aspark Owl vendos dy rekorde botërore

Modelet e Reja
Nga Rolls-Royce Phantom i vitit 1954 e deri tek Bugatti Veyron - koleksioni i veturave luksoze të Mbretit Abdullah të Jordanisë

Nga Rolls-Royce Phantom i vitit 1954 e deri tek Bugatti Veyron - koleksioni i veturave luksoze të Mbretit Abdullah të Jordanisë

Auto
Porsche prezanton logon

Porsche prezanton logon "e re" përpara lansimit të "veturës së saj sportive të së ardhmes"

Auto
Rolls-Royce Cullinan Blue Shadow Edition është frymëzuar nga hapësira

Rolls-Royce Cullinan Blue Shadow Edition është frymëzuar nga hapësira

Auto
Ndonëse pika karikuese e Tesla-s ishte dëmtuar nga jashtë, shoferi arriti ta mbushte automjetin e tij elektrik

Ndonëse pika karikuese e Tesla-s ishte dëmtuar nga jashtë, shoferi arriti ta mbushte automjetin e tij elektrik

Auto
Lancia Delta Integrale klasike shndërrohet në një 'raketë' elektrike rallycross me 671 kuaj fuqi

Lancia Delta Integrale klasike shndërrohet në një 'raketë' elektrike rallycross me 671 kuaj fuqi

EVs
Kalo në kategori