Një superjaht rreth 50 metra i gjatë, i quajtur “007” është fundosur pak metra larg një plazhi grek.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, anija, e cila mendohet të jetë në pronësi të një biznesmeni zviceran, por që lundronte nën një flamur britanik, u rrëzua pasi u përplas me shkëmbinj vetëm 15 metra larg gjirit piktoresk Kolona në ishullin Kythnos.

GPS-i i varkës dyshohet se nuk ka funksionuar dhe e çoi varkën drejt bregut.

Rojet bregdetare iu përgjigjën thirrjeve dhe pesë pasagjerët në bord u shpëtuan shpejt pasi ajo filloi të fundosej të premten në mbrëmje.

Deri të shtunën, jahti ishte pothuajse plotësisht i zhytur.

Reklama

Jahti mund të strehojë deri në 10 pasagjerë dhe pesë anëtarë të ekuipazhit në bord.

Reklama

Një hetim për mbytjen po vijon nga Roja Bregdetare.

Ai thuhet të jetë jahti i tretë më i madh i ndërtuar nga Aegean dhe është shitur për herë të fundit në vitin 2012, sipas Superyacht Times. /Telegrafi/