Një sulm me raketa në një bazë ajrore amerikane në rajonin kurd të Irakut ka vrarë një kontraktues civil dhe ka plagosur nëntë persona të tjerë, duke shkaktuar frikë nga përshkallëzimi në “testin e parë serioz të politikës së Joe Biden ndaj Iranit”.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, një breshëri me rreth 14 raketa goditi në bazën që priste trupat amerikane pranë aeroportit në qytetin kryesor të rajonit të Erbil të hënën vonë, për të cilën dëshmitarët thanë se duket se vinte nga një zonë në jug.

Siç thuhet më tej, tri raketa “107 mm” ranë brenda bazës ndërsa të tjerat ranë në zonat e banuara afër, duke vrarë një person të identifikuar nga një zëdhënës i koalicionit amerikan si një shtetas i huaj, por jo një shtetas amerikan, dhe duke plagosur një anëtar të shërbimit amerikan.

Të paktën pesë civilë irakianë u plagosën gjithashtu, me një në gjendje kritike.

Sulmi ishte më vdekjeprurës në pothuajse një vit, duke goditur forcat e koalicionit të drejtuara nga SHBA të vendosura për të luftuar Shtetin Islamik në Irak.

Njësitë ushtarake dhe diplomatike dhe personeli perëndimor janë vënë në shënjestër që nga viti 2019 nga raketa Katyusha, eksplozivë dhe ndonjëherë zjarr i drejtpërdrejtë në sulmet për të cilat SHBA ka fajësuar forcat paraushtarake pro-iraniane, por shumica e dhunës ka ndodhur në kryeqytetin, Bagdad. /Telegrafi/