Një grup stjuardesash kanë zbuluar këshillat e tyre më të mira për paketimin e festave, duke shpjeguar pse rrobat nuk duhet të palosen.

Me dokumente të panumërta për t’u rregulluar dhe akomodim për të rezervuar, përgatitja për pushime nuk është detyrë e lehtë – dhe paketimi i valixheve nuk e bën më të lehtë procesin.

Në fakt, The Mirror zbuloi se kjo çështje stresuese mund t’i shtyjë njerëzit të largohen për ca kohë.

Për fat të mirë, një numër i ekuipazhit të kabinës së Emirates kanë ndarë disa këshilla dhe metoda që kanë mësuar gjatë rrugës për të siguruar që procesi i paketimit të shkojë shumë më mirë.

Bëni një listë

Nëse keni udhëtuar ndonjëherë ose keni qëndruar diku për një kohë, ka shumë mundësi që në mes të nxitimit të keni harruar të paketoni një ose dy sende. Këtu, profesionistët rekomanduan të shënoni një listë të gjërave që ju nevojiten gjatë gjithë udhëtimit. Kjo jo vetëm që do të zvogëlojë rrezikun e lënies së gjërave thelbësore, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të kurseni kohën e rëndësishme të paketimit.

Mos i palosni rrobat

Palosja e rrobave duket e natyrshme – por, sipas anëtarëve të ekuipazhit të kabinës, është një gabim i madh kur bëni paketimin për pushime. Në vend të kësaj, ata sugjeruan t’i rrotulloni fort veshjet – kjo do t’i bëjë ato më kompakte dhe do t’ju japë hapësirë ​​shtesë në çantë.

Duhet të jeni të shkathët

Nuk mund të mohohet se me gjithë nxitimin është joshëse të hidhni pothuajse gjithçka që varet në veshjet tuaja. Por nëse nuk jeni të gatshëm të shpenzoni para shtesë për të përmirësuar për një çantë më të madhe ose për të paguar një tarifë në aeroport, është më mirë të paketoni vetëm gjërat thelbësore.

Çfarë nuk duhet të merrni kur udhëtoni – pesë gjëra që zënë vend pa nevojë Çfarë nuk duhet të merrni kur udhëtoni – pesë gjëra që zënë vend pa nevojë

Lini hapësirë shtesë

Kur e renditim çantën, shumica prej nesh do ta paketojnë atë plot. Megjithatë, stjuardesat sugjeruan që vizitorët e pushimeve duhet të lënë gjithmonë hapësirë ​​shtesë.

Vishni rrobat e mëdha gjatë rrugës

Nëse po planifikoni të shkoni diku ku klima nuk është aq e ngrohtë dhe do t’ju duhet një xhaketë ose një pallto për t’ju mbajtur të pjekur, ekuipazhi këmbënguli ta vishni atë në bord. Kjo do t’ju japë hapësirë ​​shtesë dhe gjithashtu do t’ju ndihmojë me kufirin e peshës së çantës. /Telegrafi/