LAJMI I FUNDIT:

Spasovski: Institucionet të marrin masa të hershme për mbrojtjen e të dhënave elektronike

Spasovski: Institucionet të marrin masa të hershme për mbrojtjen e të dhënave elektronike

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, informoi se po merren masa kundër sulmeve të hakerëve në vend.

“Është shumë e rëndësishme që të gjitha institucionet të marrin masa të hershme për mbrojtjen e të dhënave dhe sistemeve elektronike sepse më e lehtë është investimi në parandalim. Çdo gjë tjetër është shumë më e vështirë kur na ndodh neve. Kjo është diçka që paraqet një sfidë serioze. Përveç migrimit, terrorizmi është një nga sfidat kryesore dhe sulmet e hakerëve janë pjesë e atyre sulmeve”, tha Spasovski në një deklaratë për media.


Sipas tij, të gjithë krerët e institucioneve duhet të kenë prioritet bazë mbrojtjen e sistemeve elektronike dhe parandalimin e sulmeve të tilla.

“Është me rëndësi që të mbrohet infrastruktura kritike”, theksoi Spasovski.

Kjo vjen pasi u njoftua se sistemi i Fondit të Sigurimeve Shëndetësore (FSSH) është hakuar me softuer “ransomvare”, i cili ka krijuar probleme me pagesën e pushimit mjekësor dhe pushimit të lehonisë, si dhe është e paqartë se kur do të paguhen punëtorët shëndetësorë. Sipas informacioneve, hakerët kërkojnë shpërblim për të kthyer të dhënat e “rrëmbyera” nga sistemi i FSSH-së./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Për deklaratën e Liburn Aliut se Kosova është shtet i përkohshëm, Deda: I ka bërë dëm Kurtit, Osmanit dhe qeverisë së vet

Për deklaratën e Liburn Aliut se Kosova është shtet i përkohshëm, Deda: I ka bërë dëm Kurtit, Osmanit dhe qeverisë së vet

Politikë
“Kurrë mos u kthefshin”, Peci “mallkon” opozitën, Mushkolaj ia përmend “punësimet familjare” në ministri

“Kurrë mos u kthefshin”, Peci “mallkon” opozitën, Mushkolaj ia përmend “punësimet familjare” në ministri

Lajme
Haradinaj: Institucionet e rendit dhe ligjit na e kthyen besimin te shteti

Haradinaj: Institucionet e rendit dhe ligjit na e kthyen besimin te shteti

Siguri
INTERPOL-i lëshon fletarrest për Milan Radoiçiqin

INTERPOL-i lëshon fletarrest për Milan Radoiçiqin

Drejtësi
Vuçiq: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Vuçiq: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Lajme
Ambasadori gjerman, Rohde: E paimagjinueshme që NATO në Kosovë të sulmohet

Ambasadori gjerman, Rohde: E paimagjinueshme që NATO në Kosovë të sulmohet

Lajme
Kalo në kategori