LAJMI I FUNDIT:

Sipas studimit, pirja e tre filxhanëve kafe në ditë ‘mund të shtojë vite në jetën tuaj’

Sipas studimit, pirja e tre filxhanëve kafe në ditë ‘mund të shtojë vite në jetën tuaj’

Pirja e tre filxhanëve kafe në ditë mund t’i shtojë vite jetës suaj, sipas një studimi.

Reklama

Personat që shijojnë një filxhan të rregullt me ​​kafe kanë deri në 15 për qind më pak gjasa të kenë sëmundje të zemrës ose të vdesin të rinj.

Antioksidantët në kafe përmirësojnë shëndetin duke nxitur metabolizmin, reduktuar ënjtjen dhe shkurtuar grumbullimin e yndyrës, thanë shkencëtarët.

Kjo do të thotë që edhe kafeja pa kafeinë është e mirë për zemrën tuaj – dhe njerëzit me vese të tjera si ushqimi i pa shëndetshëm dhe pirja e duhanit ende marrin përfitime.

Gabimi i madh që bëjmë të gjithë: Nuk duhet të pini pijen tuaj të preferuar për të paktën 30 minuta pas një vakti
Lexo po ashtu Gabimi i madh që bëjmë të gjithë: Nuk duhet të pini pijen tuaj të preferuar për të paktën 30 minuta pas një vakti

Dr Peter Kistler, nga Instituti i Zemrës Baker në Melburn, tha: “Për shkak se kafeja mund të shpejtojë rrahjet e zemrës, njerëzit shqetësohen se mund të shkaktojë ose përkeqësojë problemet e zemrës. Por të dhënat tona sugjerojnë që konsumi i përditshëm i kafesë nuk duhet të dekurajohet, por të përfshihet si pjesë e një diete të shëndetshme. Ne zbuluam se pirja e kafesë ose nuk bënte dëm ose shoqërohej me përfitime për shëndetin e zemrës”.

Tri studime përdorën të dhëna nga 382 mijë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar për të gjurmuar shëndetin dhe zakonet e kafesë deri në 10 vjet.

Ata zbuluan se njerëzit që pinin nga dy deri në tri birra në ditë panë përfitimin më të mirë shëndetësor nga kafeja.

Studimet, që do të zbulohen në konferencën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë, synuan të shihnin nëse ishte e sigurt për njerëzit me sëmundje të zemrës të pinin kafe.

Dr Kistler shtoi: “Konsumuesit e kafesë duhet të ndihen të qetësuar se mund të vazhdojnë të shijojnë kafenë – edhe nëse kanë sëmundje të zemrës.Është përforcuesi më i zakonshëm i trurit. Të zgjon, të bën më të mprehtë mendërisht dhe është një komponent shumë i rëndësishëm i jetës së përditshme të shumë njerëzve”. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Shëndetësi
Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Shëndetësi
Koha e duhur për të pirë ujë me limon

Koha e duhur për të pirë ujë me limon

Shëndetësi
Me këtë kalkulator mund të zgjidhni gjininë e fëmijës – koha e duhur e ngjizjes

Me këtë kalkulator mund të zgjidhni gjininë e fëmijës – koha e duhur e ngjizjes

Shëndetësi Lajme
Çimkat - shenjat e zakonshme që jeni kafshuar dhe keni marr infeksion

Çimkat - shenjat e zakonshme që jeni kafshuar dhe keni marr infeksion

Shëndetësi
Kalo në kategori