LAJMI I FUNDIT:

Simptomat që mund t’ju ndihmojnë në zbulimin e hershëm të kancerit të pankreasit

Simptomat që mund t’ju ndihmojnë në zbulimin e hershëm të kancerit të pankreasit
(Foto: Pexels)

Ka një sërë simptomash që lidhen me kancerin e pankreasit, më të njohurat prej të cilave janë etja dhe urina e errët.

Reklama

Megjithatë, ka disa simptoma të tjera që shfaqen një vit para diagnozës, të cilat mund të rrisin shanset për shërim.

Njerëzit e diagnostikuar me kancer pankreatik në përgjithësi kanë shanset më të ulëta të mbijetesës, pasi simptomat janë më të vështira për t’u zbuluar.

Kanceri që njihet si ‘vrasësi i heshtur’, është në rritje te femrat
Lexo po ashtu Kanceri që njihet si ‘vrasësi i heshtur’, është në rritje te femrat

Doktor Weiqi Liao nga Universiteti i Oksfordit prezantoi një hulumtim, në të cilin ai dhe kolegët e tij përdorën një bazë të dhënash që krahasonte simptomat e pacientëve me ato të pacientëve të tjerë.

Ata zbuluan se zverdhja e lëkurës dhe gjakderdhja në stomak ose zorrë ishin simptomat më të lidhura me kancerin e pankreasit. Studimi konfirmoi disa simptoma të tjera të kancerit të pankreasit dhe tregoi se pacientët shpesh kanë disa simptoma një vit përpara diagnozës dhe simptoma të tjera alarmante tre muaj para diagnozës.

Kanceri i pankreasit vështirë zbulohet, mjekët tregojnë simptomat e para për të cilat u ankuan pacientët
Lexo po ashtu Kanceri i pankreasit vështirë zbulohet, mjekët tregojnë simptomat e para për të cilat u ankuan pacientët

Pra, njerëzit duhet t’i kushtojnë vëmendje dhimbjes së pazakontë në pjesën e sipërme të barkut, e cila mund të përfshijë shqetësime të tjera të tretjes si kapsllëk, diarre ose nauze.

Studiuesit, të udhëhequr nga Dr. Weiqi Liao, shpresojnë se gjetjet e tyre do t’i ndihmojnë mjekët e përgjithshëm t’i njohin simptomat dhe të përmirësojnë shanset e pacientit për të mbijetuar, pasi simptomat e pazakonta që shfaqen deri në një vit para diagnozës ndihmojnë për të reaguar në kohë. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Shtatë lloje frutash që përmbajnë një përqindje të lartë kalciumi: Një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm

Shtatë lloje frutash që përmbajnë një përqindje të lartë kalciumi: Një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm

Të njohim produktet
Si ndikon puna e zorrëve dhe shëndeti i mikrobiomës në zhvillimin e disa sëmundjeve autoimune

Si ndikon puna e zorrëve dhe shëndeti i mikrobiomës në zhvillimin e disa sëmundjeve autoimune

Shëndetësi Lajme
Era e pakëndshme e gojës, dhe problemi shëndetësor

Era e pakëndshme e gojës, dhe problemi shëndetësor

Shëndetësi Lajme
Simptomat e fshikëzës urinare që nuk duhet t’i injoroni

Simptomat e fshikëzës urinare që nuk duhet t’i injoroni

Shëndetësi Lajme
Nëse ndieni rrahje të shpejtë të zemrës, djersitje dhe nervozë, problemi mund të jetë te gjëndra tiroide

Nëse ndieni rrahje të shpejtë të zemrës, djersitje dhe nervozë, problemi mund të jetë te gjëndra tiroide

Shëndetësi
A mundet hunda artificiale të “nuhasë” sëmundjet, si dhe ushqimin e prishur?

A mundet hunda artificiale të “nuhasë” sëmundjet, si dhe ushqimin e prishur?

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori