LAJMI I FUNDIT:

Simptomat kryesore të kancerit të gjakut

Simptomat kryesore të kancerit të gjakut

Sa më herët të diagnostikoheni, aq më të mëdha janë shanset tuaja për të mbijetuar.

Reklama

Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të njihni simptomat e kancerit të gjakut dhe të jeni në gjendje të tregoni se si do të dukej në tonin e lëkurës tuaj.

Kanceri i gjakut është kancer që zhvillohet në gjak dhe ndikon në prodhimin e qelizave të gjakut dhe mënyrën se si ato funksionojnë.

Siç mund ta dini, qelizat e bardha të gjakut luftojnë infeksionin në trup, kështu që kanceri i gjakut mund të ndikojë në sistemin imunitar. Simptomat e kancerit të gjakut ndryshojnë nga personi në person dhe gjithashtu varen nga lloji i kancerit të gjakut që keni (p.sh. leukemia, limfoma, mieloma  ose ndonjë kancer tjetër i gjakut).

Do të ishte e ndërlikuar të lexosh dhe të ruash informacion për çdo lloj kanceri të gjakut individual (dhe kancere të tjera), por është thelbësore të mësosh disa simptoma të kancerit të gjakut.

Simptomat kryesore të përgjithshme të kancerit të gjakut janë:

  • Humbje peshe që është e pashpjegueshme;

  • Mavijosje ose gjakderdhje që është e pashpjegueshme;

  • Gunga ose ënjtje;

  • Frymëmarrje (gulçim);

  • Djersitje të mbytura gjatë natës;

  • Infeksione që janë të vazhdueshme, të përsëritura ose të rënda;

  • Temperaturë e lartë që është e pashpjegueshme;

  • Skuqje ose kruarje e lëkurës që është e pashpjegueshme;

  • Dhimbje në kocka ose bark;

  • Lodhja që nuk përmirësohet me pushim ose gjumë. /Telegrafi/