Nga strukturat klasike në dizajne bashkëkohore, bota është e mbushur me ndërtesa interesante.

Për të theksuar pasurinë e arkitekturës rreth nesh Lonely Planet ka publikuar një libër të ri që tregon 120 prej ndërtimeve më të mëdha njerëzore në botë.

Përveç kësaj, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, libri eksploron ndërtesat klasike, të preferuarat e vjetra dhe ndërtimet intriguese.

Shikoni më poshtë për të parë disa nga ndërtesat frymëzuese që e kanë bërë atë një libër. /Telegrafi/

Ndërtesa unike në formë shporte në Newark, Ohajo

Shtëpitë në formë kubi në Roterdam, Holandë

Krzywy Domek, që përkthehet si ‘shtëpia e vogël e shtrembër’, është një qendër tregtare. Ajo gjendet në rrugën kryesore të Monte Cassino në Sopot, Poloni

Shtëpia Casa Terracota në Villa De Leyva në Meksikë, e cila është projektuar nga Octavio Mendoza.

Muzeu i Artit Bashkëkohor në Niteroi pranë Rio de Janeiro në Brazil, i cili ishte pjesë e projektuar nga arkitekti Oscar Niemeyer

Pena Palace, e cila qëndron lartë në një kodër me pamje nga qyteti i Sintrës në Portugali. Ajo konsiderohet shprehja më e madhe e romantizmit të shekullit të 19-të në Portugali

Bimët duket sikur rriten nga dizajni modern i Park Royal Hotel në Singapor.

Qendra Pompidou në Paris, e cila është një ndërtesë komplekse në zonën Beaubourg të rrethit të 4-të. Ajo strehon Bibliotekën e Informacionit Publik dhe Muzeun e Artit Modern

Tempulli Wat Chaiwatthanaram, në Ayutthaya, Tajlandë. Tempulli u ndërtua nga mbreti Prasat Thong për të nderuar nënën e tij dhe zgjati 20 vjet për tu ndërtuar

Stadiumi Olimpik në Pekin, i cili është ndërtuar për ndeshjet e vitit 2008 dhe njihet edhe si Foleja e Zogjve. Tani, përdoret për ngjarje sportive, koncerte dhe ekspozita

Fasada e shkëlqyeshme e Kazinosë së Madhe të Lisbonës dhe Hotelit në Macau të Kinës. Lonely Planet e përshkruan atë pika kryesore në Macau, vendpushimi më i madh i lojërave të fatit në Azi

Kompleksi i banimit në Montreal, Kanada. Ishte projektuar nga arkitekti izraelit / kanadez Moshe Safdie. Është i vendosur në gadishullin artificial Cité-du-Havre, i cili u krijua për të mbrojtur portin nga rrymat e egra dhe akulli

Ndërtesa Hang Nga në Dalat, Vietnam, i cili njihet gjerësisht si Shtëpia e Çmendur. Është projektuar dhe ndërtuar nga arkitekti vietnamez, Dang Viet Nga

Memoriali i Paqes në Hiroshima në Japoni, i cili shërben si një përkujtim për të vrarët në bombardimet atomike të Hiroshimës në vitin 1945.

Kapela e Kryqit të Shenjtë në Sedona, Arizona, e cila është ndërtuar në anën e një shtrese të shkëmbinjve të kuq. Thuhet se ofron pamje spektakolare të peizazhit, veçanërisht në perëndim të diellit