Adhuruesit e çokollatës dhe lajthisë do ta humbasin toruan për këtë ëmbëlsirë të vogël të përbërë me krem karamel dhe biskota, e që në fund mund ta dekoroni me Kinder Buenos.

Përbërësit:
– 1 litër qumësht të ëmbël të kondensuar (duke klikuar KËTU mund ta shihni një video në gjuhën angleze se si përgatitet qumështi i kondensuar)
– Gjysmë gote qumësht
– Tri të verdhë të vezëve
– 3 gota krem të përzier ose Hopla 100gr
– Tri vende nga 15 gramë çokollatë qumështi të shkrirë
– 1/2 filxhan krem lajthie (karamele)
– 150gr biskota
–  1/2 filxhan qumësht me 3.5% yndyrë
– Çokollatë e zezë dhe çokollatë e qumështit Kinder Bueno për zbukurim

Udhëzime se si ta përgatitni Kinder Buenon

Në një tigan, shtoni qumështin e kondensuar dhe ½ e filxhanit qumësht, transmeton Telegrafi.

Pastaj shtoni 3 të kuqe të vezëve. Përzieni me një tel kuzhine deri sa të fitoni një masë të duhur – pastaj vendoseni mënjanë për tu ftohur.

Në një anë tjetër shtojini ½ gota të kremit të lajthisë dhe 100gr çokollatë gatimi të shkrirë. Pastaj i përzieni deri sa të fitohet një masë homogjene.

Pasi ta përzieni mirë i shtoni edhe ½ e filxhanit qumësht dhe e vendosni mënjanë.

Me një enë tjetër vendosni qumësht dhe në një enë katrore për pjekje i vendosni biskotat te cilat më parë i keni kaluar në qumësht, kështu vazhdoni deri në përfundim të kremit.

Në fund mund ta dekoroni me Kinder Buenos çokollatë të zezë dhe të bardhë.

Ftoheni për të paktën 2 orë dhe shërbejeni. Ju bëftë mirë.  /Telegrafi/