LAJMI I FUNDIT:

Si duhet të operohet me dron, Autoriteti i Aviacionit Civil tregon pikat kryesore

Si duhet të operohet me dron, Autoriteti i Aviacionit Civil tregon pikat kryesore
Foto: Ilustrim

Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovës sot ka dhënë disa informacione se si duhet të operohet sigurt me dron.

AACK në një postim në Facebook njofton se duhet të regjistrohet dhe shenjëzohet para se të operohet me të dhe se numri i regjistrimit do të jepet nga Autoritet i Aviacionit Civil të Kosovës.

Siç transmeton Telegrafi, shenjëzimi duhet të vendoset në një vend ku është lehtë të identifikohet.

AACK thekson se nuk duhet të operohet me dron në afërsi të një mjeti tjetër ajror në fluturim, mbi turma të njerëzve, në një largësi më të madhe se 500 metra, në një distancë më të vogël se 2 kilometra nga aeroporti.

Autoriteti po ashtu thekson se me dron nuk duhet të operohet në një lartësi më të madhe se 150 metra mbi tokë. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Politikë
Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Lajme
Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Politikë
Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Lajme
Gërvalla: Sejdiu e ktheu LDK-në në degë të PDK-së, degradimi total ndodhi me Mustafën

Gërvalla: Sejdiu e ktheu LDK-në në degë të PDK-së, degradimi total ndodhi me Mustafën

Lajme
Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Lajme
Kalo në kategori