LAJMI I FUNDIT:

Shqipëria planifikon rritje të çmimit për familjet që konsumojnë mbi 700 kW energji

Shqipëria planifikon rritje të çmimit për familjet që konsumojnë mbi 700 kW energji

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku tha sot se është drejt përfundimit një studim, i cili do të bëjë të mundur rikthimin e fashave për pagesën e energjisë elektrike nga familjarët.

Reklama

E pyetur nga gazetarët pas mbledhjes së qeverisë, Balluku tha se sipas të dhënave po mendohet që familjet që harxhojnë më shumë se 700 kilovat orë energji elektrike do ta paguajnë faturën me çmim më të lartë.

Ky konsum konsiderohet normal për një familje në Shqipëri, ka shtuar Balluku. Megjithatë, ministrja tha se nuk ende vendim zyrtar për këtë çështje.

Aktualisht çmimi i energjisë për të gjithë familjarët dhe bizneset e vogla në Shqipëri është 9.5 lekë [0.077 euro] për kW, ndërsa në tregun e lirë çmimi i energjisë është mesatarisht 33 lekë [0.27 euro] për kW. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti pret në takim Escobarin dhe Lajçakun

Kurti pret në takim Escobarin dhe Lajçakun

Lajme
Deputetja britanike: Beogradi ka orkestruar bojkot të zgjedhjeve, qytetarët në veri po kërcënohen nga grupet kriminale

Deputetja britanike: Beogradi ka orkestruar bojkot të zgjedhjeve, qytetarët në veri po kërcënohen nga grupet kriminale

Lajme
​Personat LGBTI+ kërkojnë të drejta të barabarta: Në Kuvend çfarë s’thanë për ne

​Personat LGBTI+ kërkojnë të drejta të barabarta: Në Kuvend çfarë s’thanë për ne

Lajme
Rohde: Nevojë urgjente për të punuar në objektivat e deklaratës së BE-së

Rohde: Nevojë urgjente për të punuar në objektivat e deklaratës së BE-së

Lajme
Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare shprehen skeptikë nëse Kurti do t’i dëgjojë kërkesat e Escobarit e Lajçakut

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare shprehen skeptikë nëse Kurti do t’i dëgjojë kërkesat e Escobarit e Lajçakut

Lajme
Komandanti i KFOR-it: Mjaft me veprime të njëanshme, veriu i Kosovës pa ne mund të ishte “vatër lufte”

Komandanti i KFOR-it: Mjaft me veprime të njëanshme, veriu i Kosovës pa ne mund të ishte “vatër lufte”

Lajme
Kalo në kategori