LAJMI I FUNDIT:

Shpërthim i madh gazi në Meksikë – një i vdekur, 15 të lënduar dhe 30 ndërtesa të shkatërruara

Shpërthim i madh gazi në Meksikë – një i vdekur, 15 të lënduar dhe 30 ndërtesa të shkatërruara

Një shpërthim i madh që i atribuohet një rrjedhje gazi në shtetin Puebla të Meksikës lindore, ka lënë të paktën një të vdekur, 15 të plagosur dhe dëmtuar nga 30 deri në 50 ndërtesa, raportojnë autoritetet e qeverisjes vendore.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ekipet e kërkim-shpëtimit po punojnë për të gjetur njerëz që mund të kenë mbetur të bllokuar nën ndërtesat e shembura.

Rreth orës 1:34 të mëngjesit me orën lokale, u raportua një rrjedhje gazi dhe rreth 2,000 njerëz brenda 1 kilometri nga rrjedhja u evakuuan, thanë zyrtarët e qeverisë shtetërore Puebla në një konferencë për shtyp të dielën.

I pari nga tre shpërthimet ndodhi në orën 2:50 të mëngjesit, për të cilin zyrtarët thanë se mund të ishte shkaktuar nga një rubinet ilegal.

Nga të shtruarit, katër janë të mitur dhe shtatë të rritur. Pesë persona janë të listuar në gjendje të rëndë, thanë zyrtarët.

“Është për të ardhur keq që një person ka humbur jetën e tij/saj deri më tani dhe pesëmbëdhjetë të tjerë janë plagosur, për shkak të shpërthimit të një tubacioni Pemex në Puebla”, tha presidenti i Meksikës, Andres Manuel Lopez Obrador në një deklaratë të dielën.

“Pemex e ka zjarrin nën kontroll dhe do të sigurojë që familjet e larguara nga shtëpitë e tyre të mbeten të sigurta”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Evropa
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Botë
Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Evropa
Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Botë
Kalo në kategori