Nëse mendoni se yjet e sotëm janë shembulli i duhur për të ndjekur, kemi një lajm për ju: Nuk është asgjë në krahasim me yjet e kohëve më të vjetra.

Nga teknikat DIY që ju lehtë mund t’i shtoni në rutinën tuaj disa qasjeve më drastike që ne nuk do t’ju rekomandojmë sot, ne kemi zbuluar sekretet e bukurisë super të poshtër nga Epoka e Artë e Hollivudit dhe duke ju dhënë atyre një rregullim modern.

Reklama

Më poshtë, sekretet më të mira të bukurisë të Hollivudit në të kaluarën:

Teknika e buzëve të Marilyn Monroe

Për t’i bërë buzët e saj të duken më të plota, Monroe do t’i kërkonte artistes së saj të grimit  të aplikonte pesë nuanca të ndryshme të kuq buzësh dhe shkëlqim në mënyrë që të krijonte dimension. Buzëkuqi i errët shkonte në qoshet e jashtme ndërsa ngjyrat e lehta ishin të vendosura në mes të buzëve.

Reklama
Reklama

Marilyn Monroe (Foto: Keystone/Getty Images/Guliver)

Këshillë për ndarjen e qerpikëve të Audrey Hepburn

Sekreti i qerpikëve të gjatë të Hepburn-it? Pasi të aplikonte rimel, artisti i saj i grimit, Alberto de Rossi, do të përdorte një majë për të ndarë secilën fije individuale, sipas Audrey Hepburn.

Audrey Hepburn (Foto: Getty Images/Guliver)

Hilja për drejtimin e hundës së Carole Lombard

Gjatë karrierës së saj, Lombard u plagos në një aksident automobilistik që la hundën pak të lakuar. Para se të grimohej, ajo do të vizatonte një vijë të bardhë të hollë poshtë hundës. Ajo besoi se e bëri atë të duket më e drejë, sipas Marlene Dietrich.

Reklama

Carole Lombard (Foto: Hulton Archive/Getty Images/Guliver)

Hilja e skuqjes së faqeve e Grace Kelly

Reklama

Përkundër besimit popullor, konturimi nuk është një teknikë e re, as nuk u shpik nga Kim Kardashian. Ashtu si aktoret e saj të tjera, Princesha e Monakos shpesh përdorte skuqje për të përcaktuar mollëzat e saj me një hije për poshtë nën mollëzat e saj dhe një hije pak më të errët të pluhurosur mbi mollët.

Grace Kelly (Foto: Hulton Archive/Getty Images/Guliver)

Zgjidhja e akneve të Rita Moreno

Kur Rita Moreno ishte një aktore e re, ajo u përball me akne. Mjekët e saj rekomanduan një trajtim të ashpër që përfshinte dritën ultravjollcë dhe alkool acetoni. Ajo nuk e rekomandon atë, kështu që ajo zhvilloi teknikën e saj për heqjen e akneve. “Unë kam përdorur një nga ato furçat e ashpra, të keqe për të pastruar fytyrën time çdo ditë. Ishte shumë e ashpër, por pastrimi çdo ditë ndihmoi shumë,” i tha Fox News ylli i filmit Puerto Rican. “Patjetër që do të thoja që ashpërsia ishte me të vërtetë mashtrimi kryesor i bukurisë”

Reklama
Reklama

/Telegrafi/