LAJMI I FUNDIT:

Sea receding in Vlora, the phenomenon worries the environmentalists, It has never happened on such a scale

Sea receding in Vlora, the phenomenon worries the environmentalists, It has never happened on such a scale

Sea receding is a phenomenon that happens year after year, as it happened last year, and it was most visible on the coast of Vlora and in Lezha as well.

But what has been noticed by citizens and environmental experts is the fact that in the city of Vlora this year the receding has been more pronounced.

Euronews Albania journalist, Ebrieta Macaj, stated on the show “Good Morning Albanians” that this is a problem that is worrying environmentalists.

“Actually, it happens every year, but it has never happened on this scale. As you can see, I am in the area of Lungomare. This structure in the sea was built by the architect to create a kind of dynamic where the tide would appear, so that the citizens would see this phenomenon as an attraction. It had never come out so much, the size of the sea’s pull was very strong”, said the journalist. “This is also worrying environmentalists, since such an exposed part of the coast means death for the ecosystem. It has been about four days since the sea receded. Specialists say that this is a problem”, reported journalist Ebrieta Macaj. /Telegrafi/

Në trend

Më shumë
Osmani: Nëse vërtetohet se Serbia është përfshirë në ngjarjet në Kosovë, do ta shqyrtojmë pjesëmarrjen në

Osmani: Nëse vërtetohet se Serbia është përfshirë në ngjarjet në Kosovë, do ta shqyrtojmë pjesëmarrjen në "Ballkanin e Hapur"

Politikë
Banorja serbe e Banjskës: Të dënohen fajtorët, Policia e Kosovës është korrekte me ne

Banorja serbe e Banjskës: Të dënohen fajtorët, Policia e Kosovës është korrekte me ne

Lajme
Elshani: Njërin terroristë në Banjskë e zumë duke fjetur

Elshani: Njërin terroristë në Banjskë e zumë duke fjetur

Siguri
Reagime të ashpra pas deklarimit të Ramës se

Reagime të ashpra pas deklarimit të Ramës se "Veriu i Kosovës me kalimin e viteve është bërë toka e askujt"

Lajme
Bellingham pyetet nga gazetarët se kush është futbollisti më i mirë në botë? Përgjigja e tij i befason të gjithë

Bellingham pyetet nga gazetarët se kush është futbollisti më i mirë në botë? Përgjigja e tij i befason të gjithë

La Liga
Rregulli i Ligës Premier që mund të bëjë që ndeshja mes Tottenhamit dhe Liverpoolit të riluhet

Rregulli i Ligës Premier që mund të bëjë që ndeshja mes Tottenhamit dhe Liverpoolit të riluhet

Premier League
Kalo në kategori